Wrześniowe hity czytelni

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

We wrześniu wypada przeczytać: 

Sercowy oszust

Jak to jest z tym kobiecym sercem? Mniejsze i bardziej elastyczne od swojego męskiego odpowiednika, potrafi sprytnie zmylić czujność diagnosty. Nie jest tak doskonale chronione przez estrogeny, jak mogłoby się wydawać. Zawał serca, szczególnie u kobiet, przybiera przedziwne maski, wywołując objawy podobne do niestrawności czy grypy. Za to przedstawicielki płci pięknej są lepszymi dawcami tego narządu.

Płeć serca / tekst Inga Kazana // Zwierciadło. – 2017, nr 9, s. 172-174

 

Mroczny indywidualista

Człowiek pełen kontrastów: utalentowany muzyk o naturze samotnika, niepokorny, trochę dziki i nieokrzesany, ale o dużej wrażliwości. Nie znosi sztywnych ram, bylejakości i miałkich rozmów o niczym. Opowiada o tym, dlaczego Polki lubią Anglików, co go fascynuje
w buddyzmie oraz jak córka zmieniła jego życie. Część czytelników może kojarzyć jego osobę z Anitą Lipnicką, z którą był związany przez dwanaście lat.

Ostatni taki rockman / z Johnem Porterem rozm. Anna Rączkowska // Grazia. – 2017,
nr 9, s. 44-49

 

Choroba przemilczana

Jej początkowe objawy są niespecyficzne. Gdy szybko zadziała się lekami, schorzenie pozornie odpuszcza, by za jakiś czas uderzyć ze zdwojoną siłą. Nie oszczędza nawet ludzi w sile wieku. Ogromnie ważna jest wcześnie podjęta rehabilitacja, gdyż parkinson to stopniowa utrata kontroli nad wszystkimi mięśniami. W terapii świetnie sprawdza się Tai-Chi. Dobra wiadomość jest taka, że część drogich specyfików, poprawiających jakość życia z tą chorobą, jest już refundowanych.

Żyjemy w trójkącie z parkinsonem / tekst Anna Jarosz // Zdrowie. – 2017, nr 9, s. 10-13

 

Siła jest kobietą…

Wielu kojarzy nazwisko Marka Zuckerberga, twórcy Facebooka. Mniej znaną postacią jest Sheryl Sandberg, dyrektor wykonawcza tego najpopularniejszego serwisu społecznościowego. To silna kobieta sukcesu, której życie nie szczędziło jednak trudnych doświadczeń. O tym, jak radzić sobie z przeciwnościami losu i wyjść z nich zwycięsko podpowiada w kolejnych książkach. Doskonała bizneswoman i bystra ekonomistka o wrażliwej duszy i przenikliwości dobrego psychologa – to nieczęste połączenie!

Pani Facebook / tekst Piotr Milewski // Zwierciadło. – 2017, nr 9, s. 82-87