Propozycje na luty

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Na lutowe chłody polecamy coś o tych, którzy ze zmagań z siarczystym mrozem, głębokim śniegiem i lodem ulepili swoją filozofię...

 

 

 

W związku z przypadającą w tym miesiącu dwudziestą ósmą rocznicą pierwszego zimowego wejścia na najwyższą górę świata, w kontekście ostatnich, żywo komentowanych, tragicznych losów Tomka Mackiewicza na zboczach Nanga Parbat i brawurowej akcji ratunkowej dla Elisabeth Revol, w czasie, gdy członkowie naszej Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 walcząc z huraganami Karakorum poręczują kolejne połacie ścian niezdobytego dotąd zimą, mitycznego szczytu, proponujemy zagłębić się w lekturze o polskich wspinaczach, himalaistach, zdobywcach, „lodowych wojownikach”, by choć odrobinę poznać świat ich myśli, motywacji, marzeń, egzystencjalnych zakotwiczeń i założeń. Kim są lub, myśląc o wielu nieobecnych, kim byli? Co kazało im opuścić niziny i ruszyć w góry nieprzetartymi wcześniej drogami? Co znaleźli na wysokościach i jak dużo musieli za to zapłacić? Ile w ich pasji jest sportu, ile rywalizacji, ile przygody, ile pracy nad sobą, ile poszukiwań zagubionej w codzienności prawdy, ile ucieczki, ile szaleństwa? Tym, dla których powyższe pytania nie są bez znaczenia, szczególnie polecamy:

 

Spod zamarzniętych powiek / Bielecki Adam, Szczepański Dominik

Rozmowy o Evereście / Cichy Leszek, Wielicki Krzysztof, Żakowski Jacek

Atak rozpaczy / Hajzer Artur

Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak / Hugo-Bader Jacek

Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz / Kamińska Anna

Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście / Kortko Dariusz, Pietraszewski Marcin

Mój pionowy świat / Kukuczka Jerzy

Na szczytach świata / Kukuczka Jerzy

Lider. Górskim szlakiem Andrzeja Zawady raz jeszcze / Matuszewska Ewa

Ucieczka na szczyt / McDonald Bernadette

Od początku do końca / Morawska Olga, Morawski Piotr

Zew lodu: ośmiotysięczniki zimą – moje prawie niemożliwe marzenie / Moro Simone

40 lat w górach: wywiad-rzeka / Pawłowski Ryszard

Ja, pustelnik. Autobiografia / Pustelnik Piotr

Czekan porucznika / Urubko Denis

Mój wybór. Tom 1 i 2 / Wielicki Krzysztof

 

A już niedługo w ofercie naszej wypożyczalni od dawna wyczekiwana, pierwsza biografia Wojtka Kurtyki (Kurtyka. Sztuka wolności / McDonald Bernadette). To obszerna publikacja o niezwykłej postaci, wspinaczu, którego dokonania są żywą inspiracją dla kolejnych pokoleń, który w dodatku pięknie jak nikt inny potrafi o górach myśleć, o górach pisać i opowiadać. Pozycja absolutnie obowiązkowa. Wypatrujcie.