Majowe hity czytelni

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Majówka nie zwalnia od czytania

 Brawo, Ja!

Warto dowiedzieć się, na czym polega zdrowa pewność siebie, aby odróżnić ją od bezkrytycznego samouwielbienia. Zadowolenie z siebie jest filarem dobrego życia, ale bynajmniej nie wyklucza autoironii, dystansu do siebie i umiejętności przyznania się do błędu. Co więcej, kontakt z osobą pewną siebie jest milszy i łatwiejszy, gdyż nie obrazi się na nas z byle powodu. Nad pewnością siebie trzeba pracować już od dziecka, ale w każdym wieku można zmienić swój sposób myślenia o sobie.
Z pożytkiem dla wszystkich!

Jak wzmocnić pewność siebie / z Agnieszką Iwaszkiewicz rozm. Agnieszka Jucewicz // Charaktery. – 2018, nr 5, s. 16-25

 

Nie daj się zakleszczyć!

Jak wygrać z pasożytem – superszpiegiem, który wciśnie się w najmniejszą szczelinkę naszego ciała,
w poszukiwaniu upragnionej krwi? Maleńki, wszędobylski, ślepy, a mimo to perfekcyjnie wyczuwający obecność potencjalnego żywiciela, zmieniający postać, przenoszący groźne choroby. To nie mroczny wampir z horroru, a pospolity pajęczak, codzienny towarzysz naszych wędrówek po parkach i lasach. Jedyną formą obrony jest zachowanie ostrożności, ale na razie na kleszcza nie ma mocnych. Naukowcy nie ustają jednak w poszukiwaniu tajnej broni.

Wróg publiczny / z Martą Hajdul-Marwicz  rozm. Joanna Karwat // Zdrowie. – 2018, nr 5, s. 18-21

 

Smart City

Formuła miast, jaką znamy, stopniowo się wyczerpuje. Postępuje degradacja środowiska, ludzi jest coraz więcej. W różnych miejscach świata czynione są próby tworzenia lub reorganizacji istniejących metropolii w oparciu o nowoczesne technologie telekomunikacyjne. Dzięki integracji danych
z wykorzystaniem łącz szerokopasmowych, specjalnych czujników, czy mediów społecznościowych będzie można efektywniej zarządzać wszystkimi dziedzinami życia współczesnych miast. Podobno to już niedaleka przyszłość, bo okolice roku 2030!

Metropolia z interfejsem // Młody Technik. – 2018, nr 5, s. 31-35

 

Nieoczywiste punkty widzenia

Wielka pisarka naszych czasów, penetrująca zakamarki ludzkiej psychiki, w alegoryczny sposób oddająca w swej twórczości lęki i bolączki współczesnego świata. Mówi o sobie, że nie ma biografii. Olgę Tokarczuk można jednak poznać, uważnie wczytując się w jej książki. Podobno słabą pamięć rekompensuje sobie tworzeniem barwnych opowieści. Najbliższym sercu pisarki miejscem jest Dolny Śląsk, stanowiąc źródło niewyczerpanej inspiracji literackiej. Autorka „Ksiąg Jakubowych” zachęca do spojrzenia na wszechświat z nieoczywistego punktu widzenia!

Żyć poza centrum / z Olgą Tokarczuk rozm. Remigiusz Grzela // Zwierciadło. – 2018, nr 5, s. 46-50