Miejska Biblioteka Publiczna w Tychach

Propozycje na lipiec

Zaczytane lato

Artyści, którzy zamieszkali w książce

Któż to „chętnie bawił się z publiką, na febrę chorował, ogród malował bajkowy, domy budował magiczne, tworzył biżuterię z bajki”? Odpowiedź jest prosta: Rafael Santi, Claude Monet, Antoni Gaudi, Alfons Mucha. Słynnych nazwisk pojawia się w książce o wiele więcej. Świat wielkich twórców kultury jeszcze nigdy nie był tak bliski dziecku, a wszystko napisane wpadającym w ucho wierszem. Okazuje się, że historia sztuki wcale nie musi być nudna! Warto zwrócić uwagę na przepiękne ilustracje, które z pewnością rozwiną u najmłodszych poczucie estetyki.

Katarzyna Vanevska, „Sztuka”, Wydawnictwo AWM, Janki 2020

 

Owady mile widziane!

Świat owadów jest tak bogaty i różnorodny, że to wprost nie mieści się w głowie. Hotelem dla owadów może stać się niepozorna rabatka lub donica, a pracownicy takiego pensjonatu mają „pełne odnóża roboty”. Kogo spotkamy w owadziej restauracji i kuchni, kto tapla się w basenie, pakuje na siłowni, gra w kręgle, przesiaduje w kinie, szaleje w dyskotece, a kto chowa się                    w zaciszu apartamentu? Zapewne bardzo interesujące gatunki insektów. Aż strach dostać się do klubu os albo zajrzeć do hotelu po zmroku.

Petra Bartikova, „Hotel dla owadów”, Wydawnictwo Olesiejuk, Warszawa 2019

 

Trudna sztuka akceptacji

Czego uczy nas historia misia Bartka, wiewiórki Basi i złośliwej sroki? Każdy, niezależnie od tego, czy jest ładny, czy mniej urodziwy, gruby czy chudy, wysoki czy niski, ma prawo do akceptacji i bardzo pragnie przynależeć do grupy swoich przyjaciół. Najlepiej, gdy można po prostu być sobą i liczyć na wsparcie kolegów. Perfidna sroka mącicielka nie osiągnęła zbyt wiele wpędzając inne zwierzątka w kompleksy, aż w końcu została zupełnie sama. Warto być miłym dla innych i akceptować ich takimi, jakimi są, a wtedy sami także będziemy mogli liczyć na wsparcie. Trudnej sztuki akceptacji uczymy się bowiem przez całe życie.

Julia Volmert, „Jesteś jednym z nas”, Wydawnictwo Jedność, Kielce 2020