Miejska Biblioteka Publiczna w Tychach

Rekomendacje Czytelni Głównej

czytelnia

Artykuły

Grudniowe Hity Czytelni

Jak pomagać mądrze

Wspierać potrzebujących? Oczywiście, ale jak? Emocje są najlepszym doradcą - po prostu wierzymy w swoje dobre intencje. I słusznie, bo gesty wynikające z empatii to dobry początek pomagania. Ale żeby było ono skuteczne, musi być przemyślane. Połowa Polaków angażuje się w akcje charytatywne. Co zrobić, żeby nasza energia się nie marnowała, omijała oszustów i trafiała do tych, którym pomoc jest naprawdę potrzebna i może zmienić ich życie? Na te właśnie pytanie starała się znaleźć odpowiedzi autorka artykułu „Serce i rozum”, podpierając swoją analizę badaniami. I wydaje się być to bardzo potrzebne, bowiem zdarzają się często nadużycia, które zniechęcają do działań wolontariuszy i ludzi o dobrym sercu. To bardzo dobry pomysł, aby zacząć rozmawiać o pomocy innym i aby pomagający czuli też wsparcie. Bardzo ciekawy artykuł możecie Państwo przeczytać już w grudniowym „Twoim Stylu” w naszej Czytelni i szczerze go rekomendujemy.

 

Serce i rozum / Agnieszka Litorowicz-Siegert // Twój Styl. – 2023, nr 12, s. 106-110

Czytaj więcej o: Grudniowe Hity Czytelni

Listopadowe Hity Czytelni

Bezcenna wartość za darmo

Więzi społeczne są tak elementarną składową ludzkiego życia, że pozbawieni ich, cierpimy. Brak bliskich relacji zagraża zdrowiu nie mniej niż nałogowe palenie papierosów, odrzucenie społeczne powoduje zaś w mózgu reakcję podobna do tej, która powstaje w wyniku bolesnego uderzenia w palec.  Bliskość to czułość, akceptacja, bezpieczeństwo, swobodny oddech w byciu sobą. Bliskość w relacjach jest jak zakorzenienie się głęboko w życiu i czerpanie z niego życiodajnych soków. Jest jak kosztowanie i delektowanie się życiem. Może dawać nam więcej niż się spodziewamy. Dbajmy więc o bliskość z ukochaną osobą. Utrzymujmy czułą bliskość z naszymi dziećmi. Nie pozwólmy naszym bliskim odchodzić w cień, wycofywać się z bycia w kontakcie z nami. Dajmy im to, co najcenniejsze – naszą miłość i czułą obecność. Naukowcy od lat zajmują się badaniem relacji międzyludzkich i ich wpływem na jakość naszego zdrowia i życia, artykuł, który polecamy przytacza na to dowody. Dlatego warto go przeczytać i uświadomić sobie jak bardzo jeden człowiek, drugiemu jest potrzebny.

 

Życiodajna więź / Leonard Mlodinow, tł. Julia Szajkowska // Przekrój. – 2023, nr 11, s. 26-29

 

Czytaj więcej o: Listopadowe Hity Czytelni

Październikowe Hity Czytelni

Jak żyć w świecie kłamstwa

 

Współczesny świat stawia przed człowiekiem nowe wyzwania. Nigdy nie żyliśmy w takim chaosie informacyjnym jak teraz. Ujawniając w sieci nasze poglądy stajemy się łatwym celem manipulatorów. Fake newsy, niepotwierdzone wydarzenia, manipulacje, farmy trolli karmiące nas propagandą… Sensacyjna dezinformacja rozchodzi się jak mówią badania sześć razy szybciej niż prawda.  Człowiek gubi się i nie wie w co ma wierzyć, a w co nie? Gdzie znaleźć wiarygodne informacje i komu zaufać? Co jest faktem, a co naciąganą wersją zdarzeń? I przede wszystkim jak chronić się przed kłamstwem, które dzisiaj tak doskonale przebiera się za prawdę?

Na te, oraz  inne pytania można znaleźć odpowiedzi w artykule, a może raczej raporcie, który dzisiaj rekomendujemy. Można również znaleźć informację, gdzie jest możliwość zweryfikowania wiarygodności podawanych w sieci informacji i gdzie szukać pomocy jeśli czujemy się manipulowani. Artykuł niezwykle ważny i potrzebny. Polecamy!

 

Nowe szaty kłamstwa /Agnieszka Litorowicz-Siegert // Twój Styl. – 2023, nr 10, s. 85-92

 

Czytaj więcej o: Październikowe Hity Czytelni

Wrześniowe Hity Czytelni

Propozycje na początek jesieni

 

Lecznicze działanie laweny

Lawenda to szlachetna roślina lecznicza o niesamowitym zapachu i właściwościach leczniczych. Jest ceniona nie tylko ze względu na nietuzinkowy wygląd i niepowtarzalny aromat, ale także z uwagi na wyjątkowe właściwości prozdrowotne. Od wieków wykorzystywana jest jako naturalny środek uspokajający i usypiający z uwagi na oddziaływanie na układ nerwowy. Kwiatów lawendy używano powszechnie w starożytnym Rzymie w słynnych łaźniach w celu odświeżenia skóry i ukojenia zdenerwowania. Z uprawy tej rośliny słynie od wieków francuska Prowansja. Z lawendy pozyskuje się też kwiaty na surowiec leczniczy i kosmetyczny oraz do produkcji oleju. Święta Hildegarda z Bingen polecała tę roślinę leczniczą chorym i cierpiącym dla złagodzenia niepokoju ducha, w sytuacjach lękowych oraz dla wzmocnienia organizmu. Lawenda wycisza niepokój wewnętrzny, ułatwia zasypianie, usuwa wyczerpanie psychiczne i uodparnia na stres, przynosi też ulgę w nerwobólach i bólach głowy. O tych niesamowitych właściwościach i zastosowaniu tej rośliny w życiu codziennym można przeczytać w książce Zbigniewa T. Nowaka –„Zdrowie z Bożej Apteki”.

Lawenda gdy dopada lęk i depresja / Zbigniew T. Nowak // Zdrowie bez Leków. - 2023, nr 8, s. 22-24

 

 

Czytaj więcej o: Wrześniowe Hity Czytelni

Sierpniowe Hity Czytelni

Lipcowe hity czytelni