Czytelnia poleca

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

HITY CZYTELNI

 

Nie tylko o potrzebie bliskości

W tym miesiącu coś dla tych, którzy nie boją się tematów tabu. Mowa tu
o wyjątkowym wywiadzie z aktorką Magdaleną Boczarską, odtwórczynią głównej roli w filmie „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”. Interesująco i odważnie, przełamując stereotypowe myślenie na temat seksu, artystka opowiada o tym, jak grana przez nią bohaterka przemieniła jej własne życie. Potrzeba bliskości z drugim człowiekiem jest czymś naturalnym i może być realizowana na wiele sposobów. Aktorka opowiada jak postrzega własne ciało, zarówno w kontekście warsztatu pracy, jak i kobiecości, co z wiekiem nauczyła się w sobie doceniać, jak działa na nią magia uśmiechu i komplementy. Okazuje się, że intelekt może być sexy! Lekka lektura o bardzo życiowych sprawach bez pruderii i zakłamania.

                                              

Więcej w: Moja sztuka kochania / z Magdaleną Boczarską rozm. Magdalena Kuszewska // Pani. – 2017, nr 2, s. 18-29

 

Polubić siebie

Polubić swoje ciało… Czy to możliwe? Wielu z nas ma z tym ogromny problem. Autorka artykułu „Przytul się”, psycholog kliniczny i terapeutka, przekonuje nas, jak ważna jest akceptacja i docenienie własnej cielesności. Podaje proste sposoby na zauważenie potrzeb ciała, poświęcenie mu odrobiny uwagi i dbałości. Podpowiada, by starać się polubić siebie takiego, jakim się jest. Nie warto na siłę zmieniać w sobie to, na co i tak nie mamy wpływu. Tylko to gwarantuje dobre samopoczucie psychiczne i poprawne relacje z innymi ludźmi. Nieustanne rozpamiętywanie przeszłości pod kątem tego, co nam nie wyszło, rodzi niepotrzebną frustrację, poczucie winy i w ostateczności może prowadzić do depresji. Autorka zachęca do podjęcia drobnego codziennego rytuału: warto zatrzymać się, wsłuchać w swoje ciało i podziękować poszczególnym jego częściom za to, że nieustannie wykonują ciężką pracę, abyśmy mogli normalnie funkcjonować. Nie wstydźmy się czasem dosłownie objąć własnego ciała niczym najlepszego przyjaciela, którym tak naprawdę właśnie jest!

 

Więcej w : Przytul się / tekst Joanna Wrześniowska // Charaktery. – 2017, nr 3, s. 18-25

 

Żyć z pasją

Sezon na filmy o słynnych Polkach w pełnym rozkwicie! Tym razem na pierwszym planie polska noblistka, Maria Skłodowska-Curie. Warto przeczytać rozmowę z wcielającą się w tę postać Karoliną Gruszką. Aktor ma często trudne zadanie, przygotowując się do roli  narodowego pomnika-ideału. Zagłębiając się w życiorys granego przez siebie bohatera odkrywa nieprzebrane pokłady człowieczeństwa w jego różnych wymiarach. Nikt nie jest jednowymiarowy. Okazuje się, że wielka uczona była kobietą z krwi i kości. Nieobce jej były problemy macierzyństwa, czy miłosne dramaty. Zawsze jednak żyła pełnią życia, wszystko czyniąc z ogromną pasją. Umiała doceniać każdą chwilę i wytrwale sięgać po to, co nieodkryte. Warto przeczytać ten wywiad przed wybraniem się do kina i skonfrontować swoje wyobrażenia na temat Marii Skłodowskiej-Curie z filmowym obrazem.

 

Więcej w : Moja Maria / z Karoliną Gruszką rozm. Joanna Nojszewska // Twój Styl. – 2017, nr 3, s. 38-43

 

Babia Góra od podszewki

Coś miłego nie tylko dla wytrawnych wspinaczy, ale wszystkich miłośników górskich wędrówek – legendarna Babia Góra! Dowiadujemy się, że to najwyżej położony punkt w Polsce zaraz po Tatrach oraz jakie pasma tworzą Babią Górę. Poznajemy też wiele innych ciekawostek. Przygotowując się do wyprawy na „Kapryśnicę” warto wziąć pod uwagę gwałtowne zmiany aury, jakie może nam ona zaserwować. Z pewnością nie każdy wie o tym, że na Babiej Górze występują duże ilości storczyków! Pasjonatów legend i opowieści
z dreszczykiem zainteresuje geneza nazwy tego osławionego pasma górskiego. Po lekturze artykułu nie pozostaje nic innego, jak tylko ruszać w trasę! Do zobaczenia na szlaku!

 

Więcej w : Babia Góra – siedlisko wiedźm i upiorów / tekst i zdj. Marek Barowicz // Poznaj Swój Kraj. – 2016, nr 12, s. 28-34