Dyskusyjny Klub Książki w Czytelni Głównej

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Aleksandra Klich „Cały ten Kutz: biografia niepokorna”

Niepokorna biografia – to podtytuł  książki Aleksandry Klich, dziennikarki Gazety Wyborczej, w której poznajemy Kazimierza Kutza dosłownie całego: niepokornego reżysera filmowego, scenografa, polityka i człowieka prywatnego, domowego, ukształtowanego przez Śląsk i śląską rodzinę. Autorka pracowała nad książką wiele lat, przeczytała wszystko co na temat Kutza wcześniej napisano, rozmawiała z jego rodziną, współpracownikami, przyjaciółmi a także z tymi, którzy reżysera nie darzyli sympatią - to biografia złożona z cytatów. Postać Kazimierza Kutza budzi kontrowersje. Genialny reżyser, potrafiący na potrzeby filmu wymyślić, „wyciągnąć” wszystko, wykreować, stworzyć piękno. Kutz jest bezkompromisowy - „za nic ma ustalone hierarchie, burzy świętości”. Irytujący jest jego stosunek do kobiet, często traktuje je przedmiotowo, na planie filmowym nie stroni od wulgaryzmów. Ale Kutz to także czuły mąż, dobry ojciec i kochający syn.  Na szczególną uwagę zasługują listy reżysera do matki, które odzwierciedlają niezwykłą więź – „Jestem cały z matki”. Książka została przez czytelniczki oceniona pozytywnie - godna polecenia i odpowiednia do dyskusji.

Przedświąteczne i zarazem ostatnie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Czytelni Głównej w tym roku odbyło się wirtualnie. Chociaż bezpośrednie  kontakty są najlepszą formą rozmów o książkach, to w dobie pandemii doceniłyśmy spotkanie online - bez maseczek, dystansu (blisko, obok siebie na monitorze komputera i telefonu) i w poczuciu bezpieczeństwa.

Następne spotkanie 14 stycznia 2021 r. o godzinie 17.00, a kolejną lekturą będą dzienniki Szczepana Twardocha „Wieloryby i ćmy”.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Dyskusyjny Klub Książki