Czerwcowe hity Czytelni

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

To nie tylko powtórka z historii

 

 

 

 Owoce Okrągłego Stołu

Czym tak naprawdę był przełom 1989 roku dla Polski i innych państw Europy Środkowo-Wschodniej? Czy owoce Okrągłego Stołu nie okazały się przypadkiem gorzkie? A może rozliczenie przestępstw okresu komunizmu ograniczyło się tylko do demontażu pomników przeszłości? Trudne pytania i brak jednoznacznych odpowiedzi. Obecnie jednak wiemy już znacznie więcej o tych niedawnych w końcu czasach. Lekcja historii bowiem nigdy się nie kończy.

Ciekawy rok 1989 / Grzegorz Majchrzak // W Sieci Historii. – 2019, nr 6, s. 29-32

 

Groźny krawat, niebezpieczny stetoskop

Okazuje się, że o zakażenie najłatwiej w placówce służby zdrowia. Rękawiczki zakładane przez personel medyczny mają chronić ich właścicieli, nie zaś pacjentów. Długie rękawy lekarskiego kitla są siedliskiem wielu groźnych mikrobów. Zdradliwe bywają stetoskopy, rzadko czyszczone krawaty, biżuteria i telefony komórkowe. Problematyczna bywa również kwestia higieny. Mycie rąk to nie to samo co ich dezynfekcja. Wbrew obiegowemu przekonaniu nawet sale operacyjne nie są sterylnie czyste. Każdy chory trafia tam bowiem z własnym zapasem bakterii. Cóż, niestety lekarzom także trzeba patrzeć na ręce…

Czym można zarazić się od lekarza? / Ewa Nieckuła // Focus. – 2019, nr 6, s. 36-40

 

Życie to bajka?

Geolożka, która zawodowo opowiada bajki i psychoterapeutka, która stosuje w pracy terapię narracyjną. Obie panie wykorzystują w praktyce prawdę starą jak świat. Otóż opowieści mają leczniczą moc. Nie jest istotne, czy pracuje się z dziećmi, młodymi dorosłymi, czy seniorami. Chociaż im więcej doświadczenia życiowego, tym większa szansa na uchwycenie ukrytych w baśni morałów. Warto czasem spojrzeć na swoje życie jak na książkę i spróbować je opowiedzieć. Ważne, by opowiadanie dotknęło czułych strun u odbiorcy i miało szansę zapoczątkować u niego przemianę. To jak rzucanie ziaren mądrości prosto do ludzkich serc!

Uzdrawiająca moc baśni / tekst Magdalena Szymańczyk // Olivia. – 2019, nr 6, s. 36-38

 

Pierwsza Dama wolnej Polski

Silna niczym dąb matka ośmiorga dzieci, z których jedno już nie żyje. Od 50 lat żona Lecha Wałęsy. Kobieta skazana na życie w cieniu wielkiej polityki, która odebrała jej szansę na szczęśliwe małżeństwo. W szczerym wywiadzie wpuszcza czytelnika do świata swoich marzeń i tajemnic. Danuta Wałęsowa, która mogłaby obdzielić niełatwymi losami kilka bohaterek dużego ekranu, jest pogodzoną z życiem siedemdziesięcioletnią damą. Teraz chciałaby tylko intensywnie pożyć i nareszcie robić to, co przyniesie jej radość.

Danuta niepodległa / z Danutą Wałęsą rozm. Magdalena Żakowska // Uroda Życia. – 2019,
nr 6, s. 22-30