dla dorosłych

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Sztuka X Muzy

Przejdź do - Sztuka X Muzy

Zapraszamy miłośników kina na bezpłatne seanse filmowe w ramach projektu Sztuka X Muzy.

seans poranny: pierwszy czwartek miesiąca/10:00

seanse popołudniowe: czwartki/17:00

Przypominamy, że filmy można również wypożyczyć do domu.

„Listopad z dramatem” już za nami, co nie znaczy, że w kolejnych tygodniach w naszym bibliotecznym kinie, w cyklu „Sztuka X Muzy”, radykalnie zmienimy temat i filmową estetykę. Wręcz przeciwnie. Grudzień zdominują bowiem historie autentyczne – prawdziwe ludzkie dramaty, które w większości znamy z prasy i telewizji, tym razem jednak ubrane w interesujące kinematograficzne formy. Pod hasłem „Scenariusze, które napisał XXI wiek” wyświetlimy cztery wysoko oceniane, wielokrotnie nagradzane i wyróżniane produkcje. Za kamerą reżyserzy absolutnie nieprzypadkowi, kolejno: Clint Eastwood, Tom McCarthy, Stephen Daldry oraz Thomas Vinterberg, a wśród aktorów mnóstwo uznanych nazwisk, m.in.: Tom Hanks, Michael Keaton, Mark Ruffalo, Sandra Bullock, Colin Firth, czy chociażby Max von Sydow. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy przypominając jednocześnie, że spotykamy się zawsze w czwartki w Mediatece. Przed nami w grudniu jeden filmowy poranek (05.12, godz. 10.00) oraz trzy popołudnia (05.12, 12.12, 19.12, godz. 17). O szczegóły odnośnie seansów prosimy pytać w Dziale Muzycznym i Książki Mówionej MBP Tychy (tel. 324380475, e-mail: dzialmuzyczny@mbp.tychy.pl).

Warsztaty Języka Migowego

Przejdź do - Warsztaty Języka Migowego

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty.

Mediateka/wtorki/16:00

Mama i Dziecko w Mediatece

Przejdź do - Mama i Dziecko w Mediatece

Serdecznie zapraszamy mamy maluszków (0-4 lat) oraz przyszłe mamy na spotkanie łączące wymianę doświadczeń z prelekcjami ciekawych ludzi i zabawą dzieci wśród książek. 

 Zdrowy styl życia - spotkanie z pracownikiem Sanepidu.

Muzykoterapia dla maluszków.

Projekt organizujemy z TEB Edukacja w Tychach - pięknie dziękujemy :)

Mediateka/10:00

Czytaj więcej o: Mama i Dziecko w Mediatece

Tury Kultury: Grażyna Barszczewska

Przejdź do - Tury Kultury: Grażyna Barszczewska

 Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu Tury Kultury

Zapraszamy na pierwsze w 2020 roku spotkanie w ramach projektu Tury Kultury. Tym razem odwiedzi nas aktorka, reżyserka, piosenkarka Grażyna Barszczewska. Jej towarzyszem będzie Grzegorz Ćwiertniewicz - autor biografii Grażyny Barczewskiej oraz biografii Krystyny Sienkiewicz.

.

prowadzenie Marcin Michrowski

zapraszamy do Mediateki  29 stycznia godz. 18.00

4K - Książka, Kobieta, Kultura, Kuchnia

Przejdź do - 4K - Książka, Kobieta, Kultura, Kuchnia

Karnawałowe spotkanie seniorów.

 

Filia nr 13 (al. Niepodległości 110)

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 14.00

zapisy: 32 217 31 52

 

Czwartki z Paletą

Przejdź do - Czwartki z Paletą

W fabryce zupy Andy'ego Warhola

Miejscowi byli w szoku. Z kolorowego zdjęcia ilustrującego obszerny artykuł, jaki ukazał się w najnowszym numerze czasopisma Life, uśmiechał się łysiejący facet w dżinsach i czarnym podkoszulku. Prasa okrzyknęła go nadzieją amerykańskiego malarstwa, a przecież to był Jackson Pollock. Lokalny pijak. Po publikacji materiału, jeden z sąsiadów wybrał się z wizytą do pracowni malarza. Zastał go w stodole. Zamiast siana, wypełniały ją dziwaczne obrazy przedstawiające coś jakby rozgotowany makaron. Jedno płótno leżało na ziemi. Pollock stał nad nim boso. Milczał. Trzymał słoiczek z farbą. Inne stały nieopodal na małym tablecie. Były tam też szpachle, lakiery, patyki oraz zaschnięte pędzle. I wtedy malarz zaczął po prostu wylewać farbę wprost ze słoiczka na płótno. Chlapał nią beztrosko to tam, to tu tańcząc wokół obrazu, a nawet po jego powierzchni. W pewnym momencie słoiczek wyślizgnął się z ręki i roztrzaskał. Resztki szkła zostały na obrazie, ale artysta nie przerwał pracy i chodził po nim w dalszym ciągu rozbryzgując farbę. Ze zranionych stóp sączyła się krew. Mieszała się z farbą. „Ha!”, pomyślał sąsiad wychodząc ze stodoły: „Też mi artysta! Nie dałbym złamanego centa za te jego bohomazy! Tak to każdy może!”. Nawet nie wiedział w jak wielkim był błędzie...
Na dalszy ciąg tej malarskiej opowieści  zapraszamy w czwartek 30
stycznia  do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach. Tego dnia odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Czwartki z Paletą, które poprowadzi Agnieszka Kijas - pisarka, dziennikarka, rozmiłowana w sztuce autorka przepięknie wydanej książki "Vincent van Gogh. Człowiek i artysta”. Tym razem na jej malarską paletę trafi twórczość Jacksona Pollocka. Wstęp wolny. (budynek Mediateki). Wstęp – jak zawsze – wolny! Start o 18:00.

 

Czytaj więcej o: Czwartki z Paletą