Sierpniowe hity Czytelni

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

W gąszczu wiadomości

Tylko mnie przytul!

Norma Jeane Mortenson, całemu światu znana jako Marilyn Monroe. Niekochane dziecko, obiekt westchnień męskiej połowy ludzkości, charyzmatyczna aktorka, przedwcześnie zgasła gwiazda. Każde z tych określeń oddaje tylko małą cząstkę niepowtarzalnego zjawiska, jakim była słynna M. M. Krótka i szybka sława, jak również nietrwałe związki miłosne nie przyniosły ukojenia w dojmującym poczuciu pustki i bólu, które wypełniały delikatną psychikę odtwórczyni niezapomnianych ról w filmach „Pół żartem, pół serio”, „Skłóceni z życiem” oraz „Mężczyźni wolą blondynki”. Czego jeszcze nie wiemy o żonie dramaturga Arthura Millera i kochance braci Kennedych? Dlaczego odeszła w wieku zaledwie 36 lat?

Ołowiany motyl / Anna Janko // Zwierciadło. – 2019, nr 8, s. 34-41

 

Upadek Facebooka?

Czy twórca błękitnej platformy Mark Zuckerberg istotnie ma powody do zmartwień? Okazuje się, że Azję zdobywa przebojem aplikacja społecznościowa TikTok. To tak naprawdę platforma muzyczna z możliwością tworzenia przez użytkowników krótkich filmików wideo. Jest ona szczególnie atrakcyjna dla nastoletnich przedstawicieli pokolenia Z. Coraz lepsze notowania zyskuje już także w Stanach Zjednoczonych. Czyżby chińska myśl IT miała zagrozić potędze Krzemowej Doliny?

TikTok, azjatycka fala, która grozi Facebookowi / Mirosław Usidus // Młody Technik. – 2019, nr 8, s. 70-73

 

Oscypek na wagę złota

Od przeznaczenia się nie ucieknie i nawet nie należy próbować. Przekonała się o tym na własnej skórze góralska rodzina Hanny i Wojciecha Komperdów z Pienin. Marzyła im się Ameryka, a tymczasem los chciał inaczej i dzięki temu od 20 lat wytwarzają najsłynniejsze oscypki na świecie. Wyborne sery przyrządzane według tradycyjnej kilkusetletniej receptury trafiły już nawet na królewskie stoły, wprawiając w zachwyt księżną Kate i księcia Williama. Trudy i uroki bacowania to chleb powszedni górala, a praca wykonywana z pasją przynosi prawdziwie spektakularne efekty.

Tak było pisane / tekst Anna Niewiadomska; zdj. Piotr Mastalerz //  Sielskie Życie. – 2019, nr 4, s. 26-32

 

Choroba niczego nie odbiera

Niepełnosprawna dziewczyna po astronomii przed 26 laty organizująca konwój do Sarajewa. Szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej. Europosłanka wierząca, że polityka jest działaniem na rzecz wspólnego dobra. Jedna z wielu kobiet walczących z rakiem piersi. Zwykła niezwykła Janina Ochojska, która nie chce być traktowana lepiej od innych. Choroba to tylko następne zadanie do wykonania. Pomiędzy kolejnymi kursami chemii, walcząc z szeregiem przykrych dolegliwości, jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich działaczek społecznych pokazuje, że życie tylko wtedy ma sens, gdy służy innym ludziom.

Jeszcze trochę namieszam / z Janiną Ochojską rozm. Renata Kim // Newsweek Polska. – 2019, nr 30, s. 8-12