Październikowe hity Czytelni

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

O sprawach zwyczajnych i niezwyczajnych

Szczęśliwi wdzięczni

Ładna pogoda, uśmiech dziecka, dobra praca, a chociażby ciepła woda w kranie, buty na nogach, czy pyszny obiad przygotowany przez kochającą osobę… Tyle jest powodów do wdzięczności, których na co dzień w ogóle nie dostrzegamy. Samo nasze przyjście na świat jest już niebywałym darem, za który powinniśmy być wdzięczni. Tymczasem ewolucyjnie i kulturowo wolimy skupiać się na negatywnych stronach egzystencji oraz na tym, czego nam brakuje. Ten nawyk warto powoli zmieniać, okazując innym dowody wdzięczności nawet w drobnych sprawach. Z pewnością w krótkim czasie i my, i nasi dobroczyńcy poczujemy się znacznie szczęśliwsi.

Moda na wdzięczność / z Ewą Tyralik-Kulpą rozm. Anna Zych // Uroda Życia. – 2019, nr 10, s. 36-40

 

Przeprowadzka na Marsa?

Pierwsze loty ludzi na Marsa już w 2024 roku, za kolejnych 30 lat pierwsza kolonia, a docelowo milion Ziemian na Czerwonej Planecie… Brzmi jak recenzja filmu science-fiction. Taki scenariusz wydarzeń całkiem na serio bywa brany pod uwagę. Multimilionerzy oferują zabezpieczenie finansowe, a naukowcy głowią się nad szczegółami technicznymi. Tym bardziej, że to właśnie Mars jest najbardziej podobny do Ziemi w całym Układzie Słonecznym. Na razie droga ku temu daleka. Nie brakuje jednak śmiałych pomysłów na przezwyciężenie niegościnnych dla ludzkości warunków panujących na planecie rzymskiego boga wojny.

Szklane domy na Marsie / Magdalena Salik // Focus. – nr 10, s. 40-44

 

Z pogodą nie wygrasz, ale…

… możesz znosić zmienność klimatu ze stoickim spokojem i doceniać plusy każdej aury. W Polsce mamy do czynienia z istną pogodową huśtawką. Niże, wyże, skaczące ciśnienie, upały znad Sahary, tropikalne burze, siarczyste mrozy, susze, powodzie, niszczycielskie gradobicia. Pełna skala doznań, a tu zewsząd biją na alarm, że biomet znów niekorzystny. Meteoropatów przybywa. Zbyt mocno oddaliliśmy się od natury i staliśmy się pogodowymi wrażliwcami. Tymczasem każda aura ma swoje dobre strony. Nie bójmy się więc gorącego słońca, wiatru, deszczu, czy śniegu. Uczmy się żyć pogodnie nawet podczas niepogody.

Sztuka łapania wiatru / Magdalena Jankowska // Pani. – 2019, nr 10, s. 210-214

 

Litewska dwoistość: Wilno i Kowno

Dwie historyczne litewskie stolice wzajemnie się dopełniają. Wilno to wielokulturowy tygiel, Kowno zaś stanowi symbol przywiązania do narodowej tożsamości. Pierwsze z nich to miasto młodości polskiego noblisty Czesława Miłosza, siedziba Wielkiego Księcia Witolda, a zarazem istna mieszanka stylów i wierzeń. Tu liczne kościoły katolickie sąsiadują ze świątyniami prawosławnymi i synagogami. Oszałamia barokowy przepych. Kowno to perła architektury modernistycznej z okresu międzywojennego. Odnajdziemy tam ulice Orzeszkowej i Mickiewicza, „najdłuższy most świata” oraz romantyczną scenerię nad wpadającą do Niemna rzeką Wilią. Warto zadumać się nad wyjątkową historią naszego nadbałtyckiego sąsiada.

Dwie stolice / Małgorzata Straszewska // Podróże. - 2019, nr 10, s. 34-39