Listopadowe hity Czytelni

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Polecamy ku zadumie

Epoka głupoty?

Jest z nami od zawsze, a co gorsza teraz ma się znacznie lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. Głupota nie zna granic ani hamulców. Człowiek jest ogromnie podatny na manipulacje, często kierując się głównie emocjami zamiast rozumem, co skrzętnie wykorzystują różnej maści populiści. Kryzys przeżywa demokracja, z nauką także nie jest lepiej. Półprawda i „fake news” to tylko zgrabny sposób nazwania tego, co pospolicie określamy jako wciskanie kitu. Czy epoka głupoty rzeczywiście jest ludzkości pisana i przyjdzie nam żyć w dyktaturze głupców głoszących pseudomądrości? Być może odpowiedź znajdziemy w polecanych tutaj książkach.

Głupota jest wieczna / Krzysztof Varga // Książki : Magazyn Do Czytania. – 2019, nr 5 (listopad), s. 14-19

 

Gdy organizm daje znak

Nieswoiste choroby zapalne jelit to w Polsce nadal temat tabu. Dzięki takim osobom, jak dziennikarka Agata Młynarska istnieje szansa, że stopniowo się to zmieni. Otwarcie mówi o odkrytej u niej po wielu latach cierpień chorobie Leśniowskiego-Crohna oraz o przewartościowaniu całego życia, jakiego dokonała. Okazuje się, że potężnymi sojusznikami w walce o zdrowie są redukcja stresu, odpoczynek i słuchanie sygnałów płynących z ciała. Człowiek jest bowiem jednością psychofizyczną, a obecnie zbyt często o tym zapominamy.

Ile pracy, tyle odpoczynku / z Agatą Młynarską rozm. Joanna Karwat // Zdrowie. – 2019,
nr 11, s. 58-61

 

Przed czym drży trzustka?

Co łączy Annę Przybylską, Steve’a Jobsa i Patricka Swayze? Śmierć z powodu raka trzustki. Ten ważny dla życia narząd, bo produkujący insulinę, daje znać o sobie najczęściej wtedy, gdy jest już za późno na ratunek. Jak zawczasu rozpoznać, że dzieje się coś złego i czy da się uciec przed wyrokiem? Profesor Paweł Lampe, znakomity chirurg z 50-letnim stażem, odpowiada na wszystkie trudne pytania. Zainteresowanych odsyłamy do nowo wydanej książki, z której pochodzi niniejszy fragment.

Wygrać z cichym zabójcą / z prof. Pawłem Lampe rozm. Magdalena Żakowska // Wiedza
i Życie. – 2019, nr 11, s. 18-23