Styczniowe hity Czytelni

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Noworoczne czytanie

Odgłos palących się pędów

Roślina ta liczy 130 gatunków, charakteryzuje się szybkim wzrostem, nawet 80 do 100 cm dziennie, maksymalna wysokość wynosi 40 m, zaliczana do traw, jest także drzewem, w Azji uprawiana od tysięcy lat. Nazwa rośliny ma przypominać odgłos jej palących się pędów "bam-buu". Wykorzystywana jest w budownictwie, meblarstwie, dostarcza surowca, z którego wykonywane są naczynia i części garderoby. Bambus znajduje także zastosowanie w kuchni, jego młode pędy są jadalne i smaczne, zawierają wiele cennych dla zdrowia mikroelementów: potas, żelazo, krzem, jod, wapń, a także witaminy z grupy B. Pozyskiwany z kolanek (zgrubień pędu) kwas krzemowy stosowany jest w chorobach stawów, przyspiesza gojenie ran. Wyciągi z bambusa dodaje się do maści, olejków i soli kąpielowej. Właściwości rośliny są nieocenione i dlatego słusznie,­­­­ tropiciel świeżych śladów w naukach biologicznych, Paweł Depczyk zatytułował swój artykuł Superbambus.

Superbambus / Paweł Depczyk // Wiedza i Życie.-2021, nr 1, s. 42-47

 

Permanentna zmiana

Aleksandra Przybylska w swoim artykule na łamach miesięcznika "W Drodze" pisze o pokoleniowej zmianie, jaka dokonuje się w naszym podejściu do pracy, a konkretnie do zmiany miejsca pracy czy nawet zmiany zawodu. Przytacza opinię Tomasza Zawadzkiego, coacha: dla pokolenia X praca jest jak przypisanie do ziemi. Pokolenia Y czy Z przychodzą nie do miejsca pracy, lecz po to by pracować z sensem. Chcą zawodowo robić to, z czym się w pełni utożsamiają. Żyjemy w czasach, w których pojawia się wiele nieznanych wcześniej zawodów. Według badań 60 procent ludzi, którzy dopiero wejdą na rynek pracy do 2025 roku, będzie wykonywać zawód, który dziś nie istnieje. Od początku XXI wieku mówi się często, że to czas, w którym zmiana jest permanentna, bo świat w jakim żyjemy jest zmienny, niepewny, złożony i niejednoznaczny. Większość prac i zawodów jakie dziś wykonujemy, wymaga ciągłego uczenia się. Edukacja trwająca całe życie jest przez wielu specjalistów wymieniana jako jedna z kompetencji XXI wieku. Taka forma doskonalenia ma prowadzić do tego, byśmy stale byli atrakcyjni na rynku pracy, zdobywali nowe umiejętności i potrafili się przebranżowić.

Co się stało z naszą pracą / Aleksandra Przybylska // W Drodze.- 2021, nr 1, s. 80-88

 

Sztuka odpoczynku

Artykuł mówi o znaczeniu odpoczynku w naszym życiu. Każdy musi znaleźć swój sposób na efektywny wypoczynek. Niestety większość z nas jest wyczerpana tempem życia we współczesnym świecie. Na pełny relaks nie pozwala również ciągły stres, który towarzyszy nam każdego dnia. Problemem jest fakt, że przestaliśmy odczuwać zmęczenie i nie potrafimy odpoczywać. Często wręcz nie dajemy sobie prawa do wypoczynku. Może to bardzo szybko doprowadzić do problemów zdrowotnych. Powinniśmy żyć zgodnie z rytmem: aktywność – odpoczynek. „Odpoczynek jest sztuką, której trzeba się po prostu nauczyć”.

Na dziś wystarczy / Ewa Klepacka-Gryz // Sens. – 2021, nr 1, s. 92-95

 

Zdrowe nerki

Nerki to najważniejsza część naszego układu moczowego. Do ich zadań oprócz usuwania szkodliwych produktów przemiany materii należą między innymi regulacja objętości płynów ustrojowych, produkcja niektórych hormonów, czy wytwarzanie aktywnych postaci witaminy D3. Ponieważ ich uszkodzenie często długo nie daje objawów warto wykonać badania poziomu kreatyniny oraz insuliny. Bardzo duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania nerek ma odpowiednia dieta. Szczególnie chodzi o spożywanie odpowiedniej ilości wody, ograniczenie soli, cukru i mięsa w jadłospisie, a podstawą diety powinny być przede wszystkim warzywa i owoce.

Filtry pod ochroną // O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą. – 2021, nr 1, s. 52-55