Styczniowe hity Czytelni

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Dobra prasa na początek roku

Pamiętajmy o Osieckiej

Wspaniała poetka, przenikliwa badaczka ludzkiej duszy, namiętna i tragiczna niczym heroina powieści z dawnych lat, kolorowy ptak w szarej polskiej rzeczywistości powojennej. Po prostu Agnieszka Osiecka. Nadal nucimy piosenki z jej tekstami i odkrywamy nowe fakty z bogatej biografii autorki „Szpetnych czterdziestoletnich”. Jeden z mężczyzn jej życia, Jeremi Przybora, nazywał Osiecką „nieprawdopodobną”, „panienką z Kępy” i „lakoniczną”. Tajemnicza poetessa
z pewnością jeszcze długo nie pozwoli o sobie zapomnieć.

Piosenka o Agnieszce / Robert Rient // Sens. – 2020, nr 1, s. 14-18

 

Urodzeni w niewłaściwym ciele

Mogłoby się wydawać, że problem transpłciowości to odkrycie XXI wieku, tymczasem ludzie urodzeni nie w tym ciele, co trzeba, zmagali się ze swoją odmiennością od wieków. W samych tylko Stanach Zjednoczonych żyje co najmniej 1,4 mln transpłciowych dorosłych. Ludzkie dramaty, które się za tym kryją, trudno ująć w suchych liczbach. Obecnie po prostu więcej się o tym mówi i pisze, natomiast rozwój chirurgii plastycznej umożliwił niektórym upragnioną zmianę płci. Badacze jednak wciąż próbują dociec, co stoi u przyczyn tego, że mózg wchodzi z kolizję z ciałem.

Zmiana płci / Randi Hutter Epstein // Wiedza i Życie. – 2020, nr 1, s. 16-21

 

Armagedon 2020, czy 2060?

Co łączy Izaaka Newtona i Stephena Hawkinga? Obydwaj byli wybitnymi uczonymi brytyjskimi, genialnymi umysłami wyprzedzającymi swój czas. To jednak nie wszystko! Każdy z nich na swój sposób wyliczył datę końca świata. Odkrywca prawa powszechnego ciążenia, kierując się proroctwami proroka Daniela oraz Apokalipsy według świętego Jana, termin ostatecznej zagłady wyznaczył na rok 2060. Natomiast twórca modelu czarnych dziur skorygował wyliczenia kalendarza Majów i obwieścił, że klęska nastąpi już niedługo, bowiem 22 grudnia 2020 roku. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że ten ostatni scenariusz jednak się nie sprawdzi!

Apokalipsa nadchodzi? / Krzysztof Kwiatkowski // Wróżka. – 2020, nr 1, s. 22-23

 

Życie jest iluzją

Okazuje się, że sprytny sztukmistrz potrafi nieźle wywieść w pole za pomocą technik odwracania uwagi, wpływania na nasze wybory, sugerowania błędnych rozwiązań. Sprawdzone i wykorzystywane od stuleci sztuczki magiczne nadal bezbłędnie nas oszukują. To pokazuje, jak trudno odróżnić człowiekowi prawdę od fake newsa. Łatwo przesuwać granicę tego, w co jesteśmy w stanie uwierzyć i naginać wolę do podejmowania subtelnie narzucanych decyzji. Sztuka prestidigitatorska ma także swoją jaśniejszą stronę. Uruchamia kreatywność, pomaga w nauce, rozwija zdolność rozwiązywania problemów. Pozwala okiełznać ból i lęk. Słowem, życie jest iluzją!

Doświadczyć niemożliwego / Gustav Kuhn // Charaktery. – 2020, nr 1, s. 30-34