Propozycje na styczeń

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Dział Muzyczny i Książki Mówionej poleca...

MUZYKA

Free / Iggy Pop

Caroline International, 2019.

Czy w wieku 72 lat, będąc prawdziwym weteranem muzycznej sceny mającym za sobą trwającą ponad pięć dekad karierę, da się jeszcze wybrednych słuchaczy czymś w pozytywny sposób zaskoczyć? Oczywiście, a dowodów na to dostarczył niedawno nie byle kto – pan James Newell Osterberg Jr., szerokiej publiczności lepiej znany jako Iggy Pop. Amerykański artysta nazywany powszechnie „ojcem chrzestnym punka”, pionier nowej fali, zaliczany do wąskiego grona najważniejszych postaci muzycznego uniwersum XX wieku, we wrześniu 2019 roku, niemal w pięćdziesiąta rocznicę swojej debiutanckiej płyty z zespołem The Stooges, wydał swój kolejny studyjny krążek. Odmienny od wszystkich dotychczasowych, bo, jak twierdzi sam Iggy Pop, „Free” to płyta, „na której inni artyści mówią w jego imieniu, a on użycza im swojego głosu”. Półgodzinna uczta przygotowana przez doświadczonego kuchmistrza, stworzona z wielu muzycznych estetyk. Wszystkim zainteresowanym tematem przypominamy, że najbliższy występ Iggy’ego w Polsce już w sierpniu podczas katowickiego OFF Festivalu, a po jego najnowsze, zdecydowanie warte przesłuchania dzieło zapraszamy do naszego Działu Muzycznego i Książki Mówionej.

 

FILM

Rocketman / reż. Dexter Fletcher

Imperial CinePix, 2019

Początek roku to dla przemysłu kinematograficznego tradycyjnie czas podsumowań minionego sezonu, czas nagród, wyróżnień oraz uroczystych gali. Już w lutym poznamy laureatów kolejnej edycji amerykańskich Oscarów. W zeszłym roku jednym z największych zwycięzców okazał się obraz „Bohemian Rhapsody” (4 Oscary), tym razem, zdaniem znawców tematu, na kilka statuetek ma szanse inne dzieło, w którym również jednym z głównych bohaterów jest muzyka, „Rocketman” – pełna rozmachu biografia Eltona Johna, światowej ikony muzyki pop. Film wyreżyserowany przez Dextera Fletchera, w którym być może swoją życiową aktorską kreację stworzył Taron Egerton, zdążył już zdobyć kilka prestiżowych wyróżnień, w tym dwa Złote Globy. Czy powtórzy sukces produkcji o Freddiem Mercurym przekonamy się za kilka tygodni, a dziś wszystkich kinomanów zapraszamy do biblioteki. „Rocketman” od ponad miesiąca  już w naszych zbiorach.

 

AUDIOBOOK

Chłopi / Władysław Stanisław Reymont

Wydawnictwo Biblios, 2007.

Czyta: Szymon Sędrowski.

Przyznanie Literackiej Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk jest dobrą okazją do przypomnienia o innym z polskich zdobywców tego prestiżowego wyróżnienia – Władysławie Reymoncie. Był drugim po Sienkiewiczu, ale pierwszym w odrodzonej, wolnej Polsce. Akademia Szwedzka niemal sto lat temu, na rok przed jego śmiercią doceniła go za „wybitny epos narodowy, powieść Chłopi”. Choć napisana niemal dwadzieścia lat wcześniej, dopiero wtedy została przetłumaczona na język szwedzki. Spodobało się Szwedom przedstawienie przez Reymonta życia wsi, tak bliskie tradycji skandynawskiej. Rozmach artystyczny, nowatorska narracja, poczucie humoru, ciekawe zabiegi konstrukcyjne – w czasach powstawania dzieła były czymś nowoczesnym, dziś czynią tę powieść ponadczasową. Audiobook czytany przez Szymona Sędrowskiego jest dodatkowo ubarwiony przyśpiewkami w wykonaniu kilku aktorów. Mamy więc okazję posłuchać, jak mogły brzmieć piosenki śpiewane przez gromadę łowicką w czasach, które przeminęły.