Lutowe hity Czytelni

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Czytamy o jeden dzień dłużej

Co mamy pod czaszką?

W całym kosmosie trudno by znaleźć równie imponującą strukturę. Półtora kilograma masy o konsystencji miękkiego serka, niepozornie wyglądające połączenie wody, tłuszczu i białka. Zamknięty w naszej czaszce samotnik o potężnej mocy obliczeniowej prześciga o lata świetlne najdoskonalsze komputery. Narząd, który sam niczego nie odczuwa, steruje całością naszego doświadczenia. Pan i władca mózg kieruje hydrauliką i rusztowaniem, na których opiera się ludzkie ciało. Stary, poczciwy druh ze środka głowy, tak mało jeszcze znany jak odległe galaktyki. Może warto go docenić?

Niezwykły jak mózg / Bill Bryson // Focus. – 2020, nr 2, s. 40-45

 

Naleśniki na każdą okazję

Dobrze znane wszystkim smakoszom naleśniki mogą przybrać całkiem nowe oblicze. Mistrzyni kulinarnych wariacji podpowiada, jak tradycyjnej potrawie dodać blasku. Wystarczy odrobina twórczej inwencji, by naleśnik nie kojarzył się już tylko i wyłącznie ze zrolowaną „chusteczką”. Zatem do dzieła!

Naleśnikowa odnowa / Agata Wojda // Moje Gotowanie. – 2020, nr 2, s. 64-69

 

Walentynkowa masakra

Chociaż czas walentynek wiąże się zazwyczaj z okazywaniem sobie ciepłych uczuć, to nie zawsze obfituje w pomyślne wydarzenia. Data 14 lutego 1929 roku już na zawsze przeszła do historii jako dzień krwawych gangsterskich porachunków w Chicago. Losy najsłynniejszego przedwojennego gangstera Ala Capone dotąd przerażają i fascynują, stając się kanwą licznych książek i filmów. Z pewnością jednak nie chcielibyśmy się znaleźć w Ameryce z okresu prohibicji.

Chicagowska wojna gangów / Kazimierz Jasiński // Uważam Rze Historia. – 2020, nr 2, s. 44-45

 

Trędowaci

Jedna z najstarszych chorób ludzkości pomimo postępów medycyny wciąż ma się dobrze. Obecnie całkowicie wyleczalna, nadal zbiera największe żniwo w Azji Południowo-Wschodniej, Ameryce Południowej i w Afryce Środkowej. Oprócz straszliwego okaleczenia ciała najgorszym skutkiem trądu jest skazanie na społeczny ostracyzm. Świadectwa życia trędowatych pokazują, że walka z samą chorobą nie jest tak trudna, jak bój z ludzkimi uprzedzeniami.

Życie z piętnem / Kamil Nadolski // Wiedza i Życie. – 2020, nr 2, s. 36-39