Propozycje na luty

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Dział Muzyczny i Książki Mówionej poleca...

MUZYKA

War On Love / Patti Yang Group

Requiem Records, 2019.

Aż osiem lat na nową płytę kazała swoim fanom czekać Patrycja Hilton, a teraz jeszcze zapowiedziała, że wydany pod koniec grudnia krążek „War On Love” to ostatnie już wydawnictwo sygnowane nazwą Patti Yang. Wielka szkoda, ale to oczywiście tylko pożegnanie symboliczne, bo nie ma wątpliwości, że kończąca w marcu 40 lat artystka za jakiś czas powoła do życia nowy, świeży i jak zawsze w jej przypadku smaczny projekt. Tego przynajmniej sobie życzymy, a póki co pochylamy się nad jej najnowszym, piątym w dorobku albumem i pewnie, ryzykując nawet jakiś potężny przykurcz, w tym pochyleniu pozostaniemy na dłużej, bo, ujmując rzecz najprościej, warto. Nagrana gdzieś między Londynem a Nowym Jorkiem, melancholijna, klimatyczna, podszyta wyjątkową wrażliwością „War On Love” przykuwa ucho już przy pierwszym kontakcie, ale tak jak w przypadku „Silent Treatment” sprzed 15 lat, czy też innych płyt tej nietuzinkowej, być może najbardziej niedocenianej polskiej wokalistki, swoje właściwe smaki ujawnia dopiero po kilkudniowym biesiadowaniu. Naprawdę solidna dawka oryginalności utkanej jak zwykle ze skrawków rocka, art-popu, trip-hopu, elektroniki i właściwego płótna, które nazywa się po prostu Patti Yang. Zachęcamy do przesłuchania. Album „War On Love” już na naszych półkach.

 

FILM

Pewnego razu w... Hollywood / reż. Quentin Tarantino

Imperial CinePix, 2019.

Na wydawniczym rynku filmów DVD jeszcze troszkę opóźnień, ale pierwsze walczące o Oscara A.D. 2020 produkcje zaczynają się wreszcie pojawiać. Za kilka tygodni na nasze półki trafi „Joker” Todda Phillipsa (11 nominacji) oraz koreański zdobywca Złotej Palmy w Cannes „Parasite” (6 nominacji), a już teraz zapraszamy po ostatnie dzieło Quentina Tarantino, które z dziesięcioma nominacjami w najważniejszych kinematograficznych kategoriach jest jednym z głównych faworytów tegorocznej gali. „Pewnego razu w... Hollywood” w dorobku słynnego amerykańskiego reżysera, scenarzysty i producenta nie jest na pewno filmem przełomowym, ale wielbiciele tego czołowego filmowego postmodernisty od dawna ogarniętego obsesją na punkcie historii kina oraz kultury masowej nie powinny być zawiedzeni. Znakomicie obsadzona (m.in. Brad Pitt, Leonardo DiCaprio, Margot Robbie, Al Pacino) produkcja zdążyła już zdobyć trzy Złote Globy oraz cztery statuetki Critics’ Choice, a następne nagrody to tylko kwestia czasu, bo pochwał i nominacji ciągle przybywa. Czy zasłużenie? No cóż, jak zwykle najlepiej obejrzeć, a potem wyrobić sobie własną opinię. Po film zapraszamy do naszego Działu Muzycznego i Książki Mówionej.

 

AUDIOBOOK

Wisznia ze słowiańskiej głuszy / Aleksandra Katarzyna Maludy

Wydawnictwo StoryBox.pl, 2019

Czyta: Ilona Chojnowska

To nie kolejna książka o sielankowej słowiańskiej osadzie, gdzie głowy dziewcząt zdobią wianki i kwitnie kwiat paproci. To brutalna historia o męskiej dominacji nad kobietą, o gwałcie, cierpieniu i walce o przetrwanie. Wioska Wiszni z rodu Szeligów zostaje napadnięta przez Awarów, wszyscy jej mieszkańcy trafiają do niewoli, są pędzeni przez Europę, a kobiety upokarzane na oczach swoich mężów i ojców. Z tej hańby rodzą się awarskie dzieci, niekochane przez swoje matki. Mężczyźni odchodzą. Nastaje czas kobiet, pod rządami których nowa osada kwitnie i świetnie prosperuje, budząc podziw oraz zazdrość okolicznych ludów. Powieść, której akcja toczy się w VII wieku naszej ery pełna jest ciekawostek historycznych. Nie brakuje w niej również tematu miłości, bardzo trudnej, skrzywdzonej, ale silnej, nie bojącej się niczego poza obojętnością. Tylko czy w tym brutalnym świecie jest na nią w ogóle miejsce?