Propozycje na marzec

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Dział Muzyczny i Książki Mówionej poleca...

FILM

Laureaci Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes…

Z przyjemnością informujemy, że w marcu w naszym bibliotecznym kinie pod hasłem „Sztuka X Muzy” wyświetlimy aż cztery produkcje, które w ostatnich kilkunastu latach uhonorowane zostały Złotą Palmą w Cannes dla najlepszego filmu – jedną z najbardziej prestiżowych nagród w kinematograficznym światku. Na wszystkich chętnych czekamy tradycyjnie w czwartkowe popołudnia. Tych zaś, którzy dotrzeć do nas nie mogą, albo po prostu wolą prywatne seanse w zaciszu swojego domu, zapraszamy do Działu Muzycznego i Książki Mówionej MBP Tychy. Filmów uznanych we francuskiej stolicy kina za dzieło roku z miesiąca na miesiąc w naszych zbiorach przybywa. Na dzień dzisiejszy możemy zaproponować:

„Złodziejaszki” – reż. Hirokazu Koreeda

„The Square” – reż. Ruben Östlund

„Ja, Daniel Blake” – reż. Ken Loach

„Imigranci” – reż. Jacques Audiard

„Miłość” – reż. Michael Haneke

„Wiatr buszujący w jęczmieniu” – reż. Ken Loach

„Pianista” – reż. Roman Polański

„Pokój syna” – reż. Nanni Moretti

„Underground” – reż. Emir Kusturica

„Pulp Fiction” – reż. Quentin Tarantino

„Fortepian” – reż. Jane Campion

„Dzikość serca” – reż. David Lynch

„Misja” – reż. Roland Joffé

„Człowiek z żelaza” – reż. Andrzej Wajda

„Czas apokalipsy” – reż. Francis Ford Coppola

„Taksówkarz” – reż. Martin Scorsese

„Powiększenie” – reż. Michelangelo Antonioni

„Kobieta i mężczyzna” – reż. Claude Lelouch

„Słodkie życie” – reż. Federico Fellini

„Lecą żurawie” – reż. Michaił Kałatozow

 

MUZYKA

ONDA / Jambinai

Bella Union, 2019.

Nie ma chyba lepszego lekarstwa na trudy zimowej aury niż dobra muzyka. A że w tym roku pora to w swojej nijakości wyjątkowo dotkliwa, proponujemy sięgnąć po alternatywne „medykamenty” z Dalekiego Wschodu. Na przykład po wydaną kilka miesięcy temu płytę „ONDA” koreańskiej grupy Jambinai. To już trzeci (po „Differance” i „Hermitage”) krążek w dorobku tego niezwykle oryginalnego, awangardowego projektu odważnie łączącego stylistykę rockową, a miejscami nawet metalową, z brzmieniem koreańskiej tradycji i elementami muzyki klasycznej. Czas spędzony z zespołem Jambinai, o którym w Polsce zrobiło się głośniej w roku 2016, dzięki doskonałemu występowi na głównej scenie katowickiego OFF Festivalu, to rzadka okazja, by przekonać się, jak nowocześnie mogą przemawiać stare, ludowe instrumenty o dość tajemniczych dla naszego świata nazwach: haegeum, piri, geomungo. Naprawdę warto spróbować. Otwartych na nowe doświadczenia melomanów zapraszamy do naszego Działu Muzycznego i Książki Mówionej.

 

AUDIOBOOK

Boznańska. Non finito / Angelika Kuźniak

Wydawnictwo Literackie, 2019

O Oldze Boznańskiej wiemy zaskakująco mało. Niewiele zachowało się jej obrazów, listów, wspomnień. Ubogi materiał źródłowy zmusił więc Angelikę Kuźniak – autorkę wydanej niedawno książki „Boznańska. Non finito” do przeprowadzenia swoistego śledztwa zakończonego powołaniem na świadków znajomych malarki, jej bliskich, klientów oraz ludzi sztuki, którymi się otaczała. To dzięki nim czytelnicy mogą lepiej poznać tą nieszablonową postać, znaleźć odpowiedzi na dziesiątki interesujących pytań. Jakiej była natury? Jak mogło wyglądać jej życie prywatne i uczuciowe, relacje z rodzicami oraz siostrą? Dlaczego w rodzinnym Krakowie jej dzieła budziły tyle negatywnych emocji? Jak wyglądała jej pracownia w Monachium, a potem w Paryżu i jakie zwierzęta ją zamieszkiwały? Dlaczego trwoniła pieniądze i dawała się oszukiwać? W końcu – dlaczego chciała być widziana przez mężczyzn przede wszystkim jako człowiek, a nie jako kobieta? I jaka była największa miłość jej życia? Wszystkich ciekawych zapraszamy po nowego audiobooka, którego sprawnie czyta Danuta Stenka.