Propozycje na wrzesień

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Dział Muzyczny i Książki Mówionej poleca...

MUZYKA

Straight Songs Of Sorrow / Mark Lanegan

Heavenly Recordings, 2020

Zdaniem wielu znawców tematu, na liście najwybitniejszych rockowych frontmanów wszechczasów należy się Markowi Laneganowi miejsce wysokie. Nic dziwnego, w końcu ten niezwykle charyzmatyczny, obdarzony niepowtarzalnym, chropowatym barytonem, pięćdziesięciosześcioletni już artysta od ponad trzech dekad konsekwentnie, chociaż często bez specjalnego rozgłosu, buduje swój muzyczny dorobek. W młodości – przede wszystkim jako lider Screaming Trees i ważna cząstka zjawiskowego Mad Season – jeden z głównych bohaterów grunge’owej rewolucji lat dziewięćdziesiątych, niestroniący od alkoholu i ciężkich narkotyków buntownik, którego biografię oprócz muzyki budowały również odwyki, aresztowania, a nawet więzienie, kilkukrotnie niebezpiecznie bliski podzielenia tragicznego losu swoich kolegów z Seattle – Andrew Wooda, Kurta Cobaina, czy Layne’a Staleya. W późniejszym, ciut spokojniejszym okresie znakomity solista, rockowy bard porównywany często z Tomem Waitsem, Johny’m Cashem, czy Nickiem Cave’em, śmiało zapuszczający się w ciemne zaułki, potrafiący znaleźć narzędzia wyrazu w różnych, często dość zaskakujących stylistykach. Autor wielu bardzo dobrze przyjętych solowych płyt, dodatkowo mogący pochwalić się udanymi wydawnictwami nagranymi w ramach szerszych projektów, jak choćby Queens of the Stone Age, Soulsavers, czy The Gutter Twins. Znakomicie muzycznie wyedukowany autsajder, momentami chorobliwie autokrytyczny, nie specjalnie zainteresowany prawami swojej branży, stroniący od mediów, wielkich muzycznych koncernów, marketingu, trzymający swoje prywatne życie w głębokiej tajemnicy. Postać dla wielu wyjątkowa, a może nawet kultowa. Biorąc to wszystko pod uwagę miło nam poinformować, że na nasze półki trafił najnowszy, dwunasty już w karierze Marka Lanegana solowy album – „Straight Songs Of Sorrow”. Pożywka nie tylko dla fanów artysty i koneserów alternatywnego grania, ale w zasadzie wszystkich słuchaczy, dla których emocje, niekoniecznie pozytywne, ale koniecznie autentyczne, to rzecz w muzyce najważniejsza. Zachęcamy do odsłuchania. Płyta dostępna w Dziale Muzycznym i Książki Mówionej.

 

FILM

Nasze miejsce na ziemi / reż. John Chester

Monolith, 2018

Nie często powstają filmy dokumentalne, które z równą mocą wciągają wielbicieli gatunku, osoby zainteresowane konkretnym, podejmowanym w dziele tematem, jak i widzów zupełnie przypadkowych. Przykładem, że to jednak możliwe jest bez wątpienia przepięknie sfilmowana, niezwykle ciepła, budująca opowieść „Nasze miejsce na ziemi”. Produkcja z roku 2018 doczekała się wreszcie polskiej dystrybucji i od kilkunastu tygodni cieszyć się nią mogą również odbiorcy naszego Działu Muzycznego i Książki Mówionej. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych poznać losy uznanego reżysera filmów przyrodniczych – Johna Chestera oraz jego małżonki Molly, którzy decydują się na radykalny krok – opuszczają Los Angeles, całkowicie przebudowują swoje dotychczasowe zawodowe życie, by zrealizować odważne marzenie o własnej farmie funkcjonującej w zgodzie z prawami natury. Ich nie tylko nowym domem, ale całym światem staje się osiemdziesiąt hektarów ziemi w upalnej Kalifornii, na których z pomocą przyjaciół próbują rozbudzić życie. Przeżywając na przemian porażki i zwycięstwa uczą się przyrody, poznają jej niezaprzeczalne piękno, ale i bezwzględną siłę, jej cykle oraz porządki. A przy okazji powstaje ujmująca, pełna malowniczych ujęć, filmowa historia dla całej rodziny. Idealna na weekendowe popołudnie. Zachęcamy do wypożyczenia.

 

AUDIOBOOK

Miasteczko / Natalia Nowak-Lewandowska

Wydawnictwo StoryBox.pl, 2020

Czyta: Donata Cieślik

Niemal wszyscy kochamy opowieści o małych miasteczkach. Tym bardziej, jeśli te małe miasteczka skrywają wielkie tajemnice. Z początkiem nowego roku szkolnego przenieśmy się zatem do Doruchowa, gdzie młoda nauczycielka Monika rozpoczyna pracę w renomowanym liceum. Jest to jednocześnie jej powrót do rodzinnej miejscowości po kilku latach spędzonych w Warszawie. Polonistka ma nadzieję odnaleźć trochę spokoju i równowagi po zakończonym właśnie związku. Nic z tego. Bohaterka wplątuje się w zawiły romans, a na domiar złego w miasteczku dochodzi do tajemniczej śmierci. I tu na scenę wkracza arcyciekawa postać komisarza Wolbusa. Czy mała społeczność jest w stanie wybaczyć skandaliczny poryw serca, który wygrał z rozsądkiem? Jak mają teraz żyć mieszkańcy i „oblepiona plotkami” rodzina Moniki? „Co może zrobić człowiek z zazdrości? – To samo, co z miłości. Wszystko.” Natalia Nowak-Lewandowska proponuje nam niezobowiązującą powieść obyczajową z wątkiem kryminalnym, osadzoną w prawdziwym Doruchowie, miejscu, którego dzieje mają swoje mroczne karty. Jedna z nich zostaje tu opisana – ostatni w Europie proces, a następnie spalenie kobiet posądzanych o czary. Legenda o czarownicach, ruiny pałacyku dziedzica, które były świadkiem wielu ekscesów, miejscowe plotkary, zaściankowa mentalność, lokalne powiązania, dawne sekrety, a z tego wszystkiego uszyty klimatyczny obraz małego miasteczka, które okazuje się ostatecznie głównym bohaterem tej powieści.