Propozycje na październik

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Dział Muzyczny i Książki Mówionej poleca...

MUZYKA

Alicia / Alicia Keys

RCA Records, 2020

Na najnowszy, siódmy w karierze Alicii Keys studyjny krążek fani musieli czekać długo. Od wydania poprzedniego albumu („Here”) upłynęło kilka dobrych lat, dodatkowo w tym roku zaplanowaną pierwotnie na marzec premierę dwukrotnie przesuwała koronawirusowa pandemia. Ostatecznie płyta „Alicia” trafiła w ręce wygłodniałych odbiorców we wrześniu i szybko zyskała miano udanej. Dojrzała, prawie już czterdziestoletnia Alicia Keys – piosenkarka, autorka tekstów, pianistka, producentka muzyczna, poetka – ofiarowała światu po raz kolejny ciekawą, multikulturową mieszankę różnych gatunków i stylistyk: m.in. R&B, soulu, jazzu, gospel i popu. Miejscami może odrobinę przewidywalną, ale na pewno smaczną, niebanalną, melodyjną, całkiem ciepłą, a co za tym idzie, doskonale nadającą się na jesienne chandry. Naprawdę warto jej działanie wypróbować na własnej skórze. Wszystkich chętnych zapraszamy. Krążek już na półkach Działu Muzycznego i Książki Mówionej.

 

FILM

Polskie nowości filmowe na DVD…

Chociaż specyfika bieżącego roku, bardzo mocno wypaczonego przez pandemię wywołaną wirusem COVID-19, wyraźnie wpłynęła na rzeczywistość światowej kinematografii ograniczając znacznie liczbę nowości telewizyjnych i kinowych, nie znaczy to, że kinomanii całkiem pozbawieni zostali swojego naturalnego pożywienia. Są przecież wydawnictwa DVD, a ich liczba w zbiorach Działu Muzycznego i Książki Mówionej jest coraz większa. Na październik proponujemy systematyczne spotkania z kinem polskim, którego na naszych półkach w ostatnich miesiącach wyraźnie przybyło. Gdybyśmy mieli wybrać kilka najciekawszych, świeżych tytułów, lista przedstawiałaby się następująco:

Boże ciało (2019, reż. Jan Komasa)

Ikar. Legenda Mietka Kosza (2019, reż. Maciej Pieprzyca)

(Nie)znajomi (2019, reż. Tadeusz Śliwa)

Obywatel Jones (2019, reż. Agnieszka Holland)

Ostatnia góra (2019, reż. Dariusz Załuski)

Pan T. (2019, reż. Marcin Krzyształowicz)

Sala samobójców. Hejter (2020, reż. Jan Komasa)

Słodki koniec dnia (2019, reż. Jacek Borcuch)

Supernova (2019, reż. Bartosz Kruhlik)

 

AUDIOBOOK

Księgi Jakubowe / Olga Tokarczuk

Wydawnictwo Literackie, 2020

Czyta: zespół lektorów

Z radością donosimy, że długo wyczekiwane „Księgi Jakubowe” w formie audiobooka zasiliły już zbiory Działu Muzycznego i Książki Mówionej. Potężna, zarówno w kwestii objętości jak i wartości literackiej, książka Olgi Tokarczuk długo czekała na swoją interpretację dźwiękową. Wreszcie w tym roku trafiła w ręce znakomitych lektorów-aktorów, takich jak: Danuta Stenka, Adam Ferency, Wiktor Zborowski, Agata Kulesza, Maja Ostaszewska, Mariusz Bonaszewski, Jan Peszek, którzy zapewniają nam ponad 40 godzin słuchania tego wielowątkowego dzieła. Mnogość wydarzeń i postaci robi tu ogromne wrażenie, a miłośnicy powieści historycznych znajdą się w ciekawym i nieoczywistym świecie XVIII-wiecznej Polski. Jako najnowszy nabytek Działu Książki Mówionej „Księgi Jakubowe” dołączają do zacnego grona innych audiobooków z prozą Tokarczuk, które cieszą się niegasnącym zainteresowaniem naszych czytelników. Przypominamy je Państwu poniżej:

„Bieguni”

„Dom dzienny, dom nocny”

„Opowiadania bizarne”

„Podróż ludzi księgi”

„Prawiek i inne czasy”

„Prowadź swój pług przez kości umarłych”