Propozycje na kwiecień

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Kwiecień plecień, bo przeplata...

Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta

O tym, jak trudno dzielić się z innymi wiedzą wszystkie dzieci oraz główni bohaterowie książki „Dwa dla mnie, jeden dla ciebie” autorstwa Jörg'a Mühle (niemieckiego ilustratora i autora książeczek obrazkowych dla dzieci), który opowiada zabawną historyjkę niedźwiedzia i łasicy oraz ich kłótni. Niedźwiedź po drodze do domu znajduje w lesie trzy smakowite grzyby. Jego przyjaciółka, łasica, doskonale przyrządza je na patelni. Ale gdy siadają do stołu, pojawia się problem: jak podzielić trzy grzyby między dwoje? Każde z przyjaciół ma na ten temat inne zdanie i całe mnóstwo argumentów. Natychmiast wybucha kłótnia, której przysłuchuje się z ukrycia lis i podstępnie kradnie im ten sporny przysmak. I można by sądzić, że problem się rozwiązał. Ale, ale jest jeszcze deser. Taaak, na deser łasica podaje trzy poziomki... a życie kołem się toczy. Historia jest zabawna i jednocześnie bardzo pouczająca! A ilustracje urzekają swoją jesienną kolorystyką, są niezwykle ciepłe i pełne emocji. To książka, która bawi, skłania do przemyśleń i uczy trudnej sztuki kompromisu.

Dwa dla mnie, jeden dla ciebie / Jörg Mühle ; z niem. przeł. Anna Kierejewska. - Warszawa : Dwie Siostry, 2020.

 

Warto cieszyć się z małych rzeczy!

"Leniwiec, który zmienił nasze życie" Margaret Wild to pięknie ilustrowana opowieść dla całej rodziny o tym, jak zatrzymać się na chwilę w pośpiesznej codzienności i cieszyć się ze wspólnego bycia razem.  Bohaterami książki jest rodzina Amelki, której członkowie wszystko robią w takim pośpiechu, iż nie mają czasu na rozmowę i zabawę. Pewnego dnia Amelka przynosi do domu słodkiego leniwca i wszystko zaczyna się zmieniać bardzo, bardzo powoli. On wszystko robi tak wolno, że rodzina zaczyna doceniać drobne momenty i proste chwile. Czas dla bliskich daje im wiele satysfakcji, są radośni i spokojniejsi. Po trzech tygodniach leniwiec przenosi się do szybkich sąsiadów… Bardzo aktualna opowieść o dużej radości z małych rzeczy! Mało tekstu, duże, wyraziste, kolorowe obrazki, które idealnie z tym tekstem współgrają. Świetna pozycja dla współczesnych zaganianych rodzin.

Leniwiec, który zmienił nasze życie / Margaret Wild ; [il.] Vivienne To ; tł. Łukasz Witczak. - Warszawa : Kinderkulka, 2020.

 

Poradnik życiowy

Poznajcie historię czterech niezwykłych przyjaciół i przygotujcie się na najbardziej wzruszającą i uniwersalną lekcję życia! Ta książka to swoisty poradnik życiowy, połączenie "Kubusia Puchatka" oraz "Małego Księcia". Chłopiec, kret, lis i koń przypominają nam, co naprawdę jest w życiu ważne, że każdy z nas jest wart miłości i nie należy się poddawać. Bo cóż może być ważniejszego w życiu nad miłość, przyjaźń, rodzinę, wsparcie i dobro... Każda strona wydania to ilustracje spotkań głównego bohatera najpierw tylko z kretem, następnie z raczej milczącym lisem oraz dobrodusznym koniem, którzy dołączają do grupy małych myślicieli. Każdej ilustracji towarzyszy sentencja na temat samotności, dorastania, miłości. Uczuć zarówno pozytywnych, jak i kłopotliwych. Lektura uniwersalna, na pewno nie tylko dla dzieci. Prosta, bez rozbudowanej fabuły, ale zawierająca wiele cennych uwag, przemyśleń i pouczeń. Z pewnością zmuszająca do autorefleksji, zadumy nad sobą, nad tym, co naprawdę w życiu ważne. Pozycja pięknie wydana, ciekawa okładka ze złoconymi literami, ilustracje i czcionka jakby wykonane piórem, dziecięcą, niewprawną ręką, ale posiadające swoisty urok.

Chłopiec, kret, lis i koń / Charlie Mackesy ; z ang. przeł. Magdalena Słysz. - Warszawa : Albatros, 2020.