Propozycje na kwiecień

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Dział Muzyczny i Książki Mówionej poleca:

 

MUZYKA

Existential Reckoning / Puscifer

BMG, 2020

 

O tym, że Maynard James Keenan jest dla światowej sceny muzycznej ostatnich trzech dekad postacią wyjątkowo ważną żadnego znawcy tematu przekonywać nie trzeba. Zajmujący wysokie miejsca w prestiżowych rankingach najlepszych wokalistów wszech czasów, urodzony 57 lat temu w amerykańskiej Ravennie artysta, kojarzony jest przede wszystkim jako lider kultowej, mrocznej formacji Tool oraz supergrupy A Perfect Circle śmiało eksplorującej krainy rocka alternatywnego. Puscifer to z kolei najmłodszy z jego głównych projektów. I najbardziej otwarty, bo, jak to kiedyś ujął sam założyciel, jego strukturę tworzą: "Maynard James Keenan i otwarte drzwi dla utalentowanych ludzi”. Na wydanym kilka miesięcy temu, czwartym już w historii zespołu krążku – „Existential Reckoning”, owe drzwi najszerzej otworzyła Brytyjka Carina Round, tworząc z Maynardem znakomity duet. Wspólnie, wspomagani oczywiście przez zastęp uznanych instrumentalistów, ofiarowali słuchaczom płytę niezwykle oryginalną, intrygującą, tylko pozornie monotonną w swoim klimacie. Zdecydowanie najlepszą w dorobku projektu Puscifer, a przy okazji, zdaniem wielu krytyków, znacznie ciekawszą niż ostatnie albumy zespołów Tool i A Perfect Circle. Odważne stwierdzenie, ale kto nie wierzy, może się na własne uszy przekonać. Płyta dostępna już w naszym Dziale Muzycznym i Książki Mówionej.

 

FILM

Babyteeth / reż. Shannon Murphy

BEST FILM, 2019

 

Jest coś w kinematografii australijskiej specyficznego, odrębnego, oryginalnego. Być może dlatego, że powstaje w bezpiecznej odległości zarówno od tradycji filmu europejskiego, jak i schematów hollywoodzkiej „fabryki”. Niby podobne problemy i tematy, ale sposób ich ujęcia często zupełnie zaskakujący. Przykład? „Babyteeth” – obraz sprzed kilkunastu miesięcy, którym debiutująca w pełnym metrażu Shannon Murphy znakomicie przedstawiła się zarówno krytykom, jak i szerokiej publiczności. Zmyślnie skrojony rodzinny dramat, opowieść o kruchości życia, śmiertelnej chorobie, młodzieńczych inicjacjach, a przede wszystkim solidne studium ludzkich relacji. Znakomite role rozpoczynających dopiero swoje filmowe kariery Elizy Scanlen i Toby’ego Wallace’a, a na drugim planie, zdaniem niektórych, życiowa kreacja Bena Mendelsohna. Ogrom emocji podanych w nienachalny sposób, ładnie zarysowane obrazy, a do tego świetnie dobrana ścieżka muzyczna. Kino przez duże „K”, a nazwisko reżyserki na pewno warte zapamiętania. „Babyteeth” od jakiegoś czasu już w naszych zbiorach. Wszystkich wygłodniałych kinomanów serdecznie zapraszamy.

 

AUDIOBOOK

Jak nakarmić dyktatora / Witold Szabłowski

Wydawnictwo Biblioteka Akustyczna, 2020

Czyta: Leszek Filipowicz

 

Na kwiecień proponujemy Państwu najnowszą książkę Witolda Szabłowskiego, cenionego dziennikarza i reportażysty. Jej bohaterami autor uczynił kucharzy, z których kulinarnych talentów korzystali dyktatorzy: Fidel Castro, Idi Amin, Pol Pot, Enver Hodża. Kilka lat zajęły Szabłowskiemu ich poszukiwania oraz próby nakłonienia do rozmów. Nie wszyscy chcieli się zgodzić. Niektórzy z nich są już bardzo sędziwi, inny wolą zapomnieć albo wciąż boją się ujawnić. Autor wybrał tylko kilku dyktatorów, z różnych kontynentów, próbując przedstawić różnorodne kuchnie z kilku krańców świata. Przy okazji niespodziewanie odkrył wspólne elementy w kuchennych upodobaniach tyranów. Mowa nie o samych potrawach, ale o tendencjach charakterystycznych dla danych etapów kariery i życia. W pierwszych latach po zdobyciu władzy, w latach euforii, chcieli spróbować wszystkiego, jadali wymyślne dania, sprowadzali produkty z całego niemal świata. Później przychodził etap znużenia władzą, a przy okazji powrót do kuchni, którą pamiętali z rodzinnego domu, do potraw, które gotowała mama. Kucharze takich władców nie mieli wcale prostego zadania. Musieli mieć świadomość, że ich dania mają zadowolić polityka i ukoić jego nerwy oraz rozumieć, że na swoich barkach dźwigają ciężar trudnej roli opiekuna, żywiciela, a co za tym idzie, osoby bezpośrednio odpowiedzialnej za zdrowie i życie swojego szefa. Dodatkowym atutem tej ciekawej pozycji w formie audiobooka jest barwna interpretacja Leszka Filipowicza. Zachęcamy do lektury.