Propozycje na maj

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Dział Muzyczny i Książki Mówionej poleca...

MUZYKA

Z przyjemnością informujemy, że sporo ostatnio w naszej Mediatece nowości wydawniczych. Również tych muzycznych. Prawie trzydzieści świeżutkich płyt, a wśród nich dla każdego coś dobrego. Uwagę wielbicieli klasyki pewnie przykuje Piotr Anderszewski interpretujący Bacha („Bach: Well-tempered Clavier”). Fanom soczystego rocka proponujemy nowe, niecierpliwie wyczekiwane wydawnictwa zespołów Greta van Fleet („The Battle at Garden's Gate”), Kings Of Leon („When You See Yourself”), czy chociażby Evanescence („The Bitter Truth”). Lubiących odważniejsze podróże na pewno porwie Tomahawk („Tonic Immobility”). Są również przedstawiciele przemijających już epok (Sting – „Duets”, Chris Cornell – „No One Sings Like You Anymore”, Lady Pank – „LP 40”), współczesnej sceny polskiej (m.in. Król – „Dziękuję” oraz Natalia Przybysz – „MTV Unplugged”), a muzykę jazzową świetnie reprezentują Norah Jones („Till We Meet Again: live”) oraz Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet („Słupy milowe”). Poza tym cała gama znakomitych projektów i nazwisk, m.in.: Pat Metheny, Joe Strummer, Dionne Warwick, SBB & NOSPR, Skrzek, Jean-Michel Jarre, Lana Del Rey, PJ Harvey, The Black Keys… Wszystkich melomanów serdecznie zapraszamy. Płyty dostępne na półkach naszego Działu Muzycznego i Książki Mówionej.

 

FILM

Tu byłem. Tony Halik / reż. Marcin Borchardt

Mayfly, 2020

Tony Halik, a właściwie Mieczysław Sędzimir Antoni Halik to postać, której specjalnie przedstawiać nie trzeba. Urodzony w Toruniu obywatel świata, podróżnik, dziennikarz, pisarz, operator filmowy, fotograf, korespondent z najodleglejszych zakątków globu, autor książek i programów telewizyjnych. Pełen niezwykłej energii i witalności, pogodny, wesoły, pozytywnie nastawiony do rzeczywistości człowiek, o którym mówiono, że był wszędzie, widział wszystko, znał wszystkich, który tak skutecznie skonstruował własną legendę, że do dziś do końca nie wiemy, co jest w niej prawdą, a co kreacją. 23 maja upłynie dwudziesta trzecia rocznica jego śmierci. To doskonała okazja, by sobie o nim przypomnieć sięgając po świeży biograficzny dokument filmowy wyreżyserowany przez Marcina Borchardta. „Tu byłem. Tony Halik” to dobrze przyjęta przez krytyków i publiczność, sprawnie skrojona, w całości z autorskich materiałów samego Halika, historia niestandardowego życia niespotykanie głodnego wrażeń, przygód, doświadczeń. Film już dostępny w naszym dziale. Zachęcamy do wypożyczenia.

 

AUDIOBOOK

Teoria opanowywania trwogi / Tomasz Organek

Wydawnictwo Biblioteka Akustyczna, 2020

Czyta: Tomasz Organek

Często ludzie sztuki okazują się artystami wielu talentów. Jednym z takich przykładów jest polski muzyk – Tomasz Organek. Wokalista, instrumentalista, autor tekstów piosenek wydał w 2019 roku swoją debiutancką książkę o intrygującym tytule. „Teoria opanowywania trwogi” jest ideą naukową, zgodnie z którą ludziom przez całe życie towarzyszy podskórne poczucie nieuchronności śmierci, powodujące egzystencjalny lęk oraz wyzwalające działania służące przetrwaniu i obronie przed zagrożeniami. Ale książka Organka to również powieść drogi. Borys i jego dawna miłość Aneta wsiadają do auta aby odbyć podróż przez Polskę. Ta droga staje się pretekstem do opowiedzenia o zagubieniu, bezradności i zmęczeniu pokolenia dzisiejszych czterdziestolatków. Znajdziemy tu również doprawiające książkę szczyptą pieprzu elementy kryminalne – scena pościgu, hotelowe więzienie, krwawa bójka. Warto wspomnieć o ciekawym języku tej pozycji i popkulturowych nawiązaniach na każdym niemal kroku. Organek bawi się słowami, skojarzeniami, niektóre fragmenty wyjęte z książki mogłyby funkcjonować jako odrębne poetyckie formy. Za przeczytanie powieści zabrał się z powodzeniem sam autor. Nie jest to jego jedyna przygoda z dźwiękową adaptacją literatury polskiej – swojego głosu użyczał również czytając „Horyzont” Jakuba Małeckiego.