Lipcowe hity Czytelni

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Lektura na wakacje

Naturalna ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV

Naukowcy stale szukają skutecznych metod naturalnej ochrony przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Rośliny, cały dzień wystawione na ich działanie, wypracowały swoje strategie obronne, aby uchronić się przed negatywnym oddziaływaniem promieniowania UV. Między innymi tego typu właściwości roślin wykorzystywane są przez naukowców w kosmetykach, pełniąc funkcję naturalnych filtrów przeciwsłonecznych. Jedną z takich roślin jest oliwka europejska, z której wytłaczany tłuszcz zawiera cenny dla skóry skwalan, chroniący m. in przed promieniowaniem słonecznym. Podobne funkcje wykazuje olej z awokado, olejek wiesiołka, wyciąg z orzecha włoskiego czy ekstrakt z pestek winogron. Z kolei aloes ma działanie zapobiegające, chłodzące i łagodzące wszelkie formy oparzeń, w tym słonecznych. Skuteczną ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB oraz funkcję samoopalacza  wykazuje składnik rośliny zwanej pokrzywą indyjską. Po olej z ogórecznika lekarskiego powinny sięgać osoby borykające się z suchą, odwodnioną, przedwcześnie starzejącą się skórą, skłonne do alergii, podrażnień oraz stanów zapalnych skóry. Warto do posiłków dodawać cebulę, która nie tylko pomaga walczyć z przeziębieniami, ale może również hamować powstawanie popromiennych nowotworów skóry a także pomidory, zawierające likopen, który chroni przed rakotwórczym odziaływaniem promieni. Według uczonych fotouszkodzeniom skóry przeciwdziałają też takie rośliny, jak pastwin trójpręcikowy, żywokost lekarski. Skuteczną ochronę przeciwsłoneczną wykazują również czerwone algi. Warto więc sięgać po naturalne składniki, aby wydłużyć młodość swojej skóry.

Roślinne filtry słoneczne // O Czym Lekarze Ci nie powiedzą. – 2021, nr 6, s. 80-83

 

Kierunek na wakacje – Belgia

Czy państwo, w którego stolicy decydują się losy Europy, to dobre miejsce do codziennego życia albo spędzenia urlopu? Jak najbardziej, o czym świadczą jego mieszkańcy - ich dystans, zdolność do kompromisów a przede wszystkim poczucie humoru oraz zadowoleni z pobytu turyści. Przykładem specyficznego surrealistycznego humoru jest komiksowa postać „Kota” autorstwa Philippe’a Gelucka, który to kot, stylizowany na otyłego pana w garniturze, ma absurdalnie śmieszne zdanie na każdy temat. Z kolei walorem turystycznym, zachęcającym do odwiedzenia tego niewielkiego kraju nad Morzem Północnym, jest wybrzeże. Mimo raczej chłodnego klimatu, warto odwiedzić  kąpieliska i plaże, a przede wszystkim przespacerować się po promenadzie Ostendy, zwanej „królową belgijskich kurortów nadmorskich”. Uroki kraju można podziwiać podczas rowerowych wycieczek po licznych ścieżkach rowerowych, jak np. ciągnący się przez ponad 1400 km. szlak Ravel, przeznaczony nie tylko dla rowerzystów, ale również dla spacerowiczów czy amatorów jazdy konnej. Turystów do Brukseli, jednej z najbardziej zielonych stolic na świecie, ściąga zakwitający co dwa lata na rynku ogromny kwietny dywan, za każdym razem tworzący inny motyw. Wielką popularnością cieszy się tzw. niebieski las w Hallerbos, gdzie każdego roku zakwitają ogromne ilości hiacyntów. Nie można pominąć walorów kulinarnych, z jakich Belgia słynie. Spotkamy tu nietypowe połączenia smaków, np małże z frytkami (słynne frytki belgijskie) czy drinki na bazie piwa. Jednak produktem, z którego Belgia słynie na cały świat, jest czekolada, która nie ma sobie równych – smakowo i cenowo również. Kraj ten oferuje więc turystom wiele atrakcji i z pewnością nikt, kto przyjedzie do Belgii, nie wyjedzie stąd zawiedziony.

Słodko – gorzcy / Monika Stachura // Sens. – 2021, nr 6, s. 44-47

 

„Zetki” wchodzą na rynek pracy

W ostatnim czasie pojawiło się wiele artykułów pochylających się nad załamaniem demograficznym i jego konsekwencjach na rynku pracy. Iwona Ostrowska analizuje jednak sytuację nie z perspektywy starszego pokolenia, które jest zmuszone dłużej pozostawać aktywne na rynku pracy, lecz pisze o pokoleniu Z, czyli osobach dopiero zaczynających zawodową karierę. „Zetki” to potoczne określenie osób urodzonych od końca lat 90. i później. Mimo nikłego doświadczenia okazują się być ważnym ogniwem w funkcjonowaniu przedsiębiorstw. Ich rówieśnicy odpowiadają bowiem za znaczną część popytu i przychodów firmy. Znajomość przyzwyczajeń i trendów ważnych dla młodych konsumentów ma swe odzwierciedlenie w wynikach finansowych, co autorka udowadnia na przykładzie rywalizacji dwóch gigantów branży modowej – Gucci i Prady. Zwykło się już mówić o shadow board, czyli zespole młodych pracowników włączonych w podejmowanie istotnych biznesowych decyzji. Korzyści wydają się być obopólne – pokolenie Z zdobywa nowe kompetencje, zaś ich przełożeni zmuszeni są porzucić schematyczne, tradycyjne myślenie o rynku. Autorka skupia się głównie na perspektywie pracodawcy. Nie wspomina nic o tym, że praca młodych często oparta jest na rywalizacji z rówieśnikami w ramach mało stabilnych form zatrudnienia i wynagradzania. Jest to tym bardziej istotne, ze Ostrowska sama pisze, że „Zetki” bardziej niż inni potrzebują od pracodawcy empatii i komfortu psychicznego. Swoje wnioski opiera na największym atucie artykułu – grafice prezentującej wyniki badań potencjału kompetencji pracowników pokolenia Z, które przeprowadzono na czterech kontynentach.

Młodzi, twórczy i kreatywni / Iwona Ostrowska //  Personel i Zarządzanie. – 2021, nr 6, s. 83-87

 

Susan Sontag: lustro XX wieku.

Tytuł „Projekt: Sontag” nie pozostawia wątpliwości. Autorka przedstawia historię życia amerykańskiej intelektualistki Susan Sontag jako zaplanowaną, wyreżyserowaną narrację, o dramaturgii godnej najlepszej fikcji. Nie ma w tym nic dziwnego, wszak dzienniki, jakie po sobie zostawiła dobitnie świadczą o jej perfekcjonizmie, który miał pozwolić jej wycisnąć z życia jak najwięcej. Być może było to podyktowane poważnymi chorobami, jakie trapiły eseistkę. Niemal połowę życia spędziła ze świadomością nieubłaganego końca, która poganiała ją do kolejnych aktywności. Historia jej życia jest zarazem odbiciem historii XX i początku XXI wieku. Emancypacja kobiet, rewolucja seksualna, wzrost znaczenia popkultury, w końcu konflikty zbrojne i ataki terrorystyczne. Aktywnie uczestniczyła w akcjach pacyfistycznych od Wietnamu po Bałkany.  Zabieranie głosu w ważnych społecznie tematach nie przeszkadzało jej brać udziału w rozrywkowych programach telewizyjnych, co tylko zwiększało jej popularność i wpływ na rzeczywistość. Można odnieść wrażenie, że swego czasu Sontag była wszędzie – od renomowanych uczelni po talk-show. Tekst zachęca do zapoznania się z lekturą dzieł Susan Sontag, które ugruntowały pozycję Amerykanki jako wnikliwej krytyczki rzeczywistości, a także autorytetu i punktu odniesienia dla wszystkich niezależnie myślących, zwłaszcza kobiet.

Projekt: Sontag / tekst Katarzyna Niedurny // Zwierciadło. – 2021, nr 7, s.124-128