Propozycje wrześniowe

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Polecamy poczytajki: 

 

 

Jak „działają” zwierzęta?

Ta książka to prawdziwa gratka dla najmłodszych, którzy poszukują wiedzy na temat budowy, zachowania i zwyczajów zwierząt domowych, leśnych, parkowych i wiejskich. Ale i dorośli odkryją wiele tajemnic ze świata fauny i dowiedzą się, gdzie u psów znajduje się „mechanizm szczekający”, a u kotów „radar na nieprzyjaciół”, skąd u kretów niechęć do słońca, czy kury odczuwają empatię i po co niedźwiedzie drapią korę. A wszystko to dzięki zabawnym rysunkom zwierząt w przekroju i nietuzinkowym opisom.

Kucharska N., Jak to działa? Zwierzęta, Warszawa: Nasza Księgarnia, 2017.

 

Głos ośmioletniej Jasminy z Aleppo

W tej przejmującej książce poruszony jest problem trudnej codzienności dzieci mieszkających w ogarniętej wojną Syrii. Dziewczynka prowadzi czytelnika przez świat, który dzieli się na swoich i wrogów, w którym królują niepewność i strach, a dzieci nie mają się gdzie bawić, bo wszechobecne działania wojenne, zgliszcza i ruiny są ogromnym zagrożeniem. Książka pokazuje rzeczywistość bez upiększeń i jednocześnie porusza do głębi, ponieważ relacja Jasminy przekazana jest z dziecięcą szczerością i wypływa z doświadczenia życiowego tak młodej osoby, której miejsce powinno być w szkole, a nie pośród wojennej zawieruchy.

Gortat G., Moje cudowne dzieciństwo w Aleppo, Warszawa: Wydawnictwo Bajka, 2017.

 

Jaką wartość ma słowo?

Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Dr. Seuss w książce Słoń, który wysiedział jajko. Tytułowy słoń Konstanty nie potrafi odmówić znajdującym się w potrzebie zwierzętom i z tego powodu otrzymuje niecodzienne zadanie – zostaje poproszony o wysiadywanie ptasiego jaja. Słowo się rzekło i nasz bohater nie może już się wykręcić od spełnienia tej prośby. Jak sprawdzi się słoń w roli kwoki – to już musicie sprawdzić sami.

Dr. Seuss, Słoń, który wysiedział jajko, Poznań: Media Rodzina, 2017.

 

Co kryją tajemnice morskich głębin?

Nie bez powodu Ziemia nazywana jest Błękitną Planetą – wody zajmują większą część jej powierzchni. Dzięki tej książce możemy lepiej poznać podwodny świat, dowiedzieć się, jak zachowuje się morze, obejrzeć mieszkańców oceanicznych głębin od najmniejszych mikroorganizmów po ogromne wieloryby i ssaki arktyczne. Bezkresne wody kryją w sobie także wiele zatopionych skarbów, wraki statków, a nawet całe miasta. Podwodny świat jest niesamowicie barwny i różnorodny i przede wszystkim warty poznania.

Le Du V., Morze: fascynujący świat, Lublin: Wydawnictwo Paweł Skokowski, 1996.