Lutowe hity Czytelni

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Polecamy na zimę

Dlaczego ważne sprawy odkładamy na później?

Pojęciem prokrastynacja psychologowie określają zjawisko częstego odwlekania realizacji zadań ze świadomością przykrych konsekwencji takiego działania. Dzieje się tak, gdy nie jesteśmy zaangażowani w konkretną aktywność, błądzimy myślami, wspominamy minione niepowodzenia, które wywołują lęk przed kolejną porażką. W konsekwencji nie potrafimy skoncentrować się na danym zadaniu, odwlekamy jego wykonanie, zwłaszcza gdy wiemy, że nie przyniesie ono natychmiastowej nagrody. Co robić, aby nie odkładać ważnych spraw na później? W artykule znajdziemy wskazówki, które mogą pomóc w zwalczaniu tego typu zachowań.

Zwlekający mózg / Ewa Wiwatowska // Charaktery. – 2021, nr 2, s. 38-41

 

Cyberprzestrzępczość

Na świecie jest ponad 30 miliardów urządzeń, zaliczanych do kategorii internetu rzeczy (IoT). Połączenie z globalną siecią umożliwia wymianę między nimi informacji bez ingerencji człowieka. Tego typu urządzenia często są wykorzystane w działalności przestępczej. Hakerzy potrafią włamać się np. do kamer przemysłowych, które w efekcie mogą stać się tzw. cichym szpiegiem, przekazującym obraz w dowolne miejsce na świecie. Mogą szpiegować nasze życie domowe przejmując kontrolę nad inteligentnymi wtyczkami do gniazdek, elektronicznymi zabawkami dziecięcymi czy urządzeniami do monitorowania niemowląt. Z kolei zdalne dokonanie zmian w oprogramowaniu rozrusznika serca czy pompy insulinowej podłączonych do sieci może zagrażać życiu pacjenta. Producenci świadomi zagrożeń udoskonalają zabezpieczenia tego typu urządzeń, jednak często to my sami popełniamy podstawowy błąd nie konfigurując bądź stosując zbyt proste hasła w nowych urządzeniach.

Włam przez akwarium / Marcin Bójko // Focus. – 2021, nr 2, s. 38-41

 

Krzewy z domowej uprawy

Od wielu stuleci kawa i herbata towarzyszą nam każdego dnia. Rośliny, z których je uzyskujemy z łatwością można uprawiać na domowym parapecie. Najczęściej uprawianym gatunkiem jest kawa arabska. To krzew lub drzewko o ciemnozielonych liściach, białych, pachnących kwiatach i czerwonych owocach. W jej uprawie trzeba zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza oraz jasne i przewiewne miejsce. Większym wyzwaniem jest uprawa krzewu herbacianego. To piękna roślina o podłużnych, skórzastych liściach i białych kwiatach, z żółtymi pręcikami. Do jej uprawy wymagana jest stosunkowo niska temperatura, półcieniste stanowisko oraz wilgotne powietrze. Zarówno krzewy kawy, jak i herbaty mogą być pięknymi ozdobami naszych mieszkań.

Kawa i herbata / Magdalena Mularczyk // Mój Piękny Ogród. – 2021, nr 2, s. 24-25

 

Aromaterapia

Olejki eteryczne stosowane w aromaterapii są naturalnymi substancjami wytwarzanymi przez rośliny w celu obrony przed szkodnikami, innymi roślinami lub owadami. Olejki działają na wirusy, bakterie i grzyby. Aromaterapia wspiera nas w walce z różnymi dolegliwościami. Możemy ją zastosować np. na ból gardła, sen, problemy z trawieniem. W domu najskuteczniejszą metodą aromaterapii jest dyfuzja, dzięki której cząsteczki substancji z olejków utrzymują się w powietrzu kilka godzin, eliminując mikroby. Skuteczną metodą aplikacji olejków eterycznych jest również wcieranie w skórę. Warto pamiętać, by używać olejków czystych, pochodzących z dobrych źródeł i przebadanych. Na rynku jest sporo produktów sztucznie aromatyzowanych, po które nie warto sięgać.

Pachnąca kuracja / tekst Joanna Derda // Zwierciadło. – 2021, nr 2, s. 154-157