Rekomendacje Czytelni Głównej
Artykuły
Wrześniowe hity Czytelni Głównej
Rodzinny bagaż
Ile losu dziedziczymy?
Przodkowie dali nam w spadku nie tylko cechy charakteru i wyglądu, ale też kluczowe doświadczenia, które nas ukształtowały. Od tego, co przeżywaliśmy jako dziecko – miłość czy odrzucenie, poczucie bezpieczeństwa czy strach, wiele zależy. Warto zrobić remanent w psychicznym dziedzictwie. Wyrzucić niepotrzebny balast, a pozostawić to, co pozwala lepiej żyć – tak właśnie uważa węgierska psycholożka i psychoterapeutka Noemi Orvos-Toth, która zajmuje się wpływem systemu rodzinnego na życie jednostki. Traumy przodków mogą wpływać na kolejne pokolenia, gdy rodzina robi z nich sekret, dlatego wiedza o kluczowych faktach z historii rodziny może pomóc w uzdrowieniu relacji. Czasem łatwiej jest wybaczyć rodzicowi, który nie okazywał bliskości, gdy dowiemy się, że sam jej nie zaznał. Dzięki tej wiedzy możemy nie powielać błędów naszych przodków.
Ile losu dziedziczymy? / Jagna Kaczanowska // Twój Styl. – 2024, nr 9, s. 80-83.
Czytaj więcej o: Wrześniowe hity Czytelni Głównej
Sierpniowe hity Czytelni Głównej
Prywatne raje
O tym jest głośno
Działka jeszcze niedawno kojarzona z hobby na emeryturze, aktualnie stała się marzeniem mieszkańców miast w każdym wieku. Nowi działkowicze zostają ogrodnikami lub traktują działkę jako miejsce relaksu, ale wszyscy odkrywają radość obcowania z naturą. Miejsca te mają długą tradycję. Zaczęły powstawać pod koniec XIX wieku na fali idei miast ogrodów stworzonych przez brytyjskiego urbanistę Ebenezera Howarda. Pierwsi założyli je Niemcy. W Polsce pierwsze o nazwie „Kąpiele Słoneczne” stworzono w Grudziądzu i były przeznaczone dla ludzi biednych, chorych i bezrobotnych. W Warszawie najstarszym, nieprzerwanie istniejącym ogrodem jest Rodzinny Ogród Działkowy im. Obrońców Pokoju i powstał w 1902 r. Mamy około 5 tysięcy rodzinnych ogrodów na których znajduje się prawie milion działek. Śmiało można powiedzieć, że aktualnie jest bardzo duży popyt na własny kawałek raju. Doceniliśmy jego wartość w czasach pandemii, gdy były ograniczenia w wyjazdach, wtedy Polacy odkryli, że wcale nie trzeba wyjeżdżać na drugi koniec świata, aby spędzić ciekawie urlop. Czasem wystarczy kawałek własnej działki za miastem.
Prywatne raje / Anita Zuchora // Pani. – 2024, nr 08, s. 56-60
Czytaj więcej o: Sierpniowe hity Czytelni GłównejLipcowe hity Czytelni Głównej
Niech się niesie śmiech!!
Joga śmiechu
Dobrodziejstwa, właściwości lecznicze i samouzdrawianie ? O co chodzi? Okazuje się, że mowa o najzwyklejszym na świecie śmiechu, którym zawodowo zajmuje się Stefan Janicki, certyfikowany instruktor jogi śmiechu, trener technik relaksacji i dźwiękoterapeuta. Śmiech jest w nas, to naturalna reakcja człowieka na odczuwanie radości. Świetnie radzą sobie z nim dzieci, a nawet kilkutygodniowe niemowlęta. Dorośli natomiast często śmieją się wtedy, gdy społeczeństwo im na to pozwala, czyli jeśli uzna, że coś jest zabawne. Panuje nawet niepisana zasada, że im wyżej w hierarchii społecznej stoimy, tym te normy są ostrzejsze. Jak zauważa Stefan Janicki, często śmiech jest odbierany, jako coś niepoważnego, a więc osoba, która się śmieje, z pewnością nie zasługuje na dojrzałe traktowanie. Czy słusznie? Rozmówca jest przekonany, że szczery śmiech jest prawdziwym dobrodziejstwem - ma właściwości poprawiające nastrój i stan ducha oraz potwierdzone badaniami naukowymi właściwości lecznicze. Zatem warto nauczyć się jak wywołać śmiech, kiedy chcemy się śmiać, a może nawet skorzystać z warsztatów jogi śmiechu, które są organizowane już w Polsce.
Więcej informacji na ten temat znajdziecie państwo w najnowszym wydaniu czasopisma Nieznany Świat. Polecamy
Niech się niesie śmiech / Anna Schwerin // Nieznany Świat. - 2024, nr 7, s. 41-42
Czytaj więcej o: Lipcowe hity Czytelni GłównejCzerwcowe Hity Czytelni Głównej
Zdrowie bez leków
Czy witamina C pomoże w walce z rakiem?
Witamina C ma bardzo szerokie zastosowanie. Sprawdza się jako niezwykle skuteczny czynnik przywracający zdrowie – zarówno w wielu poważnych chorobach sercowo-naczyniowych, jak również w bardzo poważnych chorobach wirusowych. Czy może również mieć znaczenie w leczeniu raka? Okazuje się, że zdecydowanie tak. Dzieje się tak dlatego, że w istotny sposób wpływa na wzmocnienie całego układu immunologicznego, a ten jest kluczowym orędziem w walce z wszystkimi rodzajami komórek nowotworowych. Takie podejście do postępowania terapeutycznego mieści się w coraz popularniejszym nurcie immunoterapii i jest jedyną sensowną drogą do pokonania epidemii nowotworowych. Komórka nowotworowa podobnie jak sepsa, gdy pojawi się w ustroju, zawsze wywołuje produkcję olbrzymiej liczby wolnych rodników, czyli atomów lub cząsteczek zawierających niesparowane elektrony, które inicjują mutację genów i poruszając się w sposób chaotyczny po całym organizmie, niszczą go. W tej sytuacji, jak wskazują badania naukowe zbawienna okazuje się właśnie witamina C, która jest uznawana za jeden z najlepszych „wymiataczy” wolnych rodników. Oczywiście podawana dożylnie w odpowiedni sposób i w odpowiednio dużej dawce – to znaczy powyżej 40 g.
Polecamy bardzo interesujący artykuł na temat witaminy C w czerwcowym miesięczniku „Zdrowie bez leków”.
Czy witamina C pomoże w walce z rakiem / dr Michał Lange // Zdrowie bez leków. – 2024, nr 6, s. 70-71
Czytaj więcej o: Czerwcowe Hity Czytelni GłównejMajowe hity Czytelni Głównej
Bezpieczna w cyberświecie
Trzy na cztery Polki boja się o swoje bezpieczeństwo w świecie cyfrowym. Badania mówią, że kobiety, jako wrażliwsze, są bardziej narażone na podstępne techniki, które tworzy dziś sztuczna inteligencja. „Najniebezpieczniejsze są emocje, ponieważ są niecierpliwe, nie mogą poczekać…” pisze tez Olga Tokarczuk w Ostatnich historiach. Ta myśl odnosi się również do nowych zagrożeń w sieci, bo właśnie na emocjach żerują przestępcy. Co zatem może nas uchronić przed gangsterami internetowymi? Przestępcom aktualnie sprzyja też sztuczna inteligencja. Powstały bowiem narzędzia i aplikacje, które pomagają podszyć się pod nas, wydobyć sekrety, przejąć PIN-y. Jak rozpoznać zagrożenie pomaga odkryć autor książki „Cybersecurity w pytaniach i odpowiedziach”, Wojciech Ciemski – ekspert cyberbezpieczeństwa w najnowszym wywiadzie, który ukazał się na łamach majowego „Twojego Stylu”. Bardzo ciekawy i pouczający artykuł już do państwa dyspozycji w naszej Czytelni. Gorąco polecamy!
Nie dajmy się zhakować / Agnieszka Litorowicz-Siegert // Twój Styl. - 2024, nr 5, s. 76-80
Czytaj więcej o: Majowe hity Czytelni GłównejMarcowe Hity Czytelni Głównej
Dylematy mamy i taty
Dzieci bogate z domu.
Czy pieniądze gwarantują sukces wychowawczy? To niestety mit. Tak twierdzi znany polski psychoterapeuta Wojciech Eichelberger. Niektórzy bogaci ludzie żywią fałszywe przekonanie, że spłacą emocjonalny dług wobec własnych dzieci większą liczbą rzeczy i kosztownych atrakcji dla nich. Sądzą, że ich syn czy córka poczują się dowartościowani, gdy zaspokoją ich najskrytsze pragnienia. Ale prawda jest taka, że dzieci nie czują się dowartościowane poprzez zaspokajanie ich wszystkich zachcianek.. Najważniejszą rzecz jaką powinien rodzic ofiarować swoim dzieciom to czas, uwaga i miłość. Najlepiej bowiem mają się w życiu ci dorośli, których rodzice wiedzieli, że dobra materialne nie są najważniejsze, i dowodzili tego własnym przykładem. Rodziców, którzy godziwie zarabiają, ale cenią sobie wolny czas, realizując kreatywne pomysły spędzania wolnego czasu razem ze swoimi pociechami.
Dzieci w dobrobycie / Wojciech Eichelberger // Zwierciadło. – 2024, nr 3, s.79-81
Czytaj więcej o: Marcowe Hity Czytelni GłównejStrona: 1/4
- Strona: bieżąca1
- Strona: 2
- Strona: 3
- Strona: 4
- następna
- Przejdź na koniec