Rekomendacje Czytelni Głównej

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

czytelnia

Artykuły

Styczniowe Hity Czytelni Głównej

Spotkanie z mistrzynią

Stanisława Celińska

Urodziła się w Warszawie w 1947 roku. Ojciec jej był pianistą, a mama skrzypaczką. Muzyka była jej pierwszą miłością, drugą aktorstwo. Skończyła PWST pod kierunkiem Ryszardy Hanin. Niedługo potem otrzymała angaż do pracy w Teatrze Współczesnym. W filmie zadebiutowała u Andrzeja Wajdy w „Krajobrazie po bitwie”. Ogromną popularność przyniosła jej rola Agnieszki w serialu „Noce i dnie”. Zagrała kilkadziesiąt ról filmowych i teatralnych. Krzysztof Warlikowski zrobił z niej gwiazdę Nowego Teatru. W styczniowym wydaniu czasopisma „Pani” poznajemy aktorkę z zupełnie innej strony. W obszernym artykule odkrywamy niezwykle bogatą i złożoną osobność aktorki, jej wzloty i bolesne upadki. Dowiadujemy się również, co dla niej jest w życiu najważniejsze i co powoduje, że w końcu czuje się spełniona i potrzebna.

Dziś umiem żyć / Beata Nowicka // Pani. – 2025, nr 1, s. 50-55

Czytaj więcej o: Styczniowe Hity Czytelni Głównej

Grudniowe Hity Czytelni Głównej

Receptury na zdrowie

Lecznicze zimowe napary

Zapach korzennych przypraw kojarzy nam się z zimą, a przede wszystkim ze świętami Bożego Narodzenia. Dodajemy je do pieczonego na wigilię piernika i do wielu rozgrzewających naparów, które lubimy popijać w zimne wieczory, otuleni ciepłym kocem lub kołderką. Nie tylko wspaniale smakują, ale również leczą objawy przeziębienia i dolegliwości trawienne, poprawiają nastrój i wzmacniają odporność. Wiele informacji o leczniczej mocy cynamonu, goździków i innych przypraw wraz z recepturami, w jaki sposób najlepiej przygotować napary oraz informację, co, z czym najlepiej połączyć znajdziecie państwo w grudniowym numerze czasopisma Zdrowie bez leków. Zachęcamy do tego serdecznie!

Lecznicze zimowe napary / Agnieszka Skowerska // Zdrowie bez leków. – 2024, nr 12, s. 24-25

Czytaj więcej o: Grudniowe Hity Czytelni Głównej

Listopadowe Hity Czytelni Głównej

Prawo i pieniądze

Dziedziczenie testamentowe

Rozporządzić majątkiem na wypadek śmierci można jedynie przez testament, czyli dokument, w którym jego autor rozporządza swoim majątkiem na wypadek śmierci. Warto, zatem wiedzieć, jak go sporządzić, żeby nie został uznany za nieważny. Należy wiedzieć, że testament ma pierwszeństwo przed dziedziczeniem według zasad ustawowych określających krąg spadkobierców. Spadkobierca może oczywiście zrezygnować z rozporządzenia testamentowego na wypadek swojej śmierci i pozostawić spadek dziedziczeniu ustawowemu. Kto może sporządzić testament, czy można go zmienić lub odwołać, co to są testamenty zwykłe, a jakie to są testamenty szczególne, kiedy można unieważnić testament – na te i szereg innych pytań związanych dziedziczeniem znajdziecie Państwo w bardzo interesującym artykule, które ukazał się na łamach listopadowego miesięcznika Murator w zakładce – prawo i pieniądze.

Dziedziczenie testamentowe / Anna Sobieszczańska // Murator. – 2024, nr 11, s.128-131

Czytaj więcej o: Listopadowe Hity Czytelni Głównej

Październikowe hity Czytelni Głównej

Psychologia

Instrukcja UŻYCIA

Interesujemy się nią coraz bardziej. Spotykamy wykwalifikowanych psychoterapeutów i domorosłych „specjalistów”. Samozwańczych „przewodników duchowych”, pokazujących jak w tydzień zmienić swoje życie. Jak się odnaleźć w tym chaosie?

Aby otrzymać pełne kompetencje psychologa, psychoterapeuty należy skończyć sześć lat studiów, odbyć rok stażu i najlepiej jeszcze pięcioletnią specjalizację. Wtedy można z pewną odpowiedzialnością nazwać się specjalistą i zacząć się odpowiedzialnie wypowiadać, edukować oraz pomagać. Tymczasem tendencja, którą możemy obserwować we współczesnym świecie jest niepokojąca. W związku z tym, że osób ze środowiska psychoterapeutycznego, którzy potrafią wytłumaczyć, jak działa świat i  relacje międzyludzkie jest zbyt mało,  pojawiły się przestrzenie dla osób, którym wydaje się, że coś wiedzą i maja dobre intencje i to uprawnia ich do dawania rad i wskazówek innym. Niestety pomimo, iż działają w dobrej wierze, to ostatecznie mogą wyrządzić swoimi konsultacjami wiele krzywdy.  Bardzo niepokojący jest też fakt, że na rynku powstał potężny rynek tych, którzy próbują za pomocą szamańskich metod udawać, że są psychologami i wykorzystują naiwność ludzi. Jak mądrze skorzystać z pomocy psychologicznej i jak uchronić się przed ryzykowną terapią dowiemy się z artykułu, który jest tematem miesiąca w październikowym wydaniu Zwierciadła. Polecamy serdecznie!

Czytaj więcej o: Październikowe hity Czytelni Głównej

Wrześniowe hity Czytelni Głównej

Rodzinny bagaż

Ile losu dziedziczymy?

Przodkowie dali nam w spadku nie tylko cechy charakteru i wyglądu, ale też kluczowe doświadczenia, które nas ukształtowały. Od tego, co przeżywaliśmy jako dziecko – miłość czy odrzucenie, poczucie bezpieczeństwa czy strach, wiele zależy. Warto zrobić remanent w psychicznym dziedzictwie. Wyrzucić niepotrzebny balast, a pozostawić to, co pozwala lepiej żyć – tak właśnie uważa  węgierska psycholożka i psychoterapeutka Noemi Orvos-Toth, która zajmuje się wpływem systemu rodzinnego na życie jednostki. Traumy przodków mogą wpływać na kolejne pokolenia, gdy rodzina robi z nich sekret, dlatego wiedza o kluczowych faktach z historii rodziny może pomóc w uzdrowieniu relacji. Czasem łatwiej jest wybaczyć rodzicowi, który nie okazywał bliskości, gdy dowiemy się, że sam jej nie zaznał. Dzięki tej wiedzy możemy nie powielać błędów naszych przodków.

Ile losu dziedziczymy? / Jagna Kaczanowska // Twój Styl. – 2024, nr 9, s. 80-83.

 

Czytaj więcej o: Wrześniowe hity Czytelni Głównej

Sierpniowe hity Czytelni Głównej

Prywatne raje

O tym jest głośno

Działka jeszcze niedawno kojarzona z hobby na emeryturze, aktualnie stała się marzeniem mieszkańców miast w każdym wieku. Nowi działkowicze zostają ogrodnikami lub traktują działkę jako miejsce relaksu, ale wszyscy odkrywają radość obcowania z naturą. Miejsca te mają długą tradycję. Zaczęły powstawać pod koniec XIX wieku na fali idei miast ogrodów stworzonych przez brytyjskiego urbanistę Ebenezera Howarda. Pierwsi założyli je Niemcy. W Polsce pierwsze o nazwie „Kąpiele Słoneczne” stworzono w Grudziądzu i były przeznaczone dla ludzi biednych, chorych i bezrobotnych. W Warszawie najstarszym, nieprzerwanie istniejącym ogrodem jest Rodzinny Ogród Działkowy im. Obrońców Pokoju i powstał w 1902 r. Mamy około 5 tysięcy rodzinnych ogrodów  na których znajduje się prawie milion działek. Śmiało można powiedzieć, że aktualnie jest bardzo duży popyt na własny kawałek raju. Doceniliśmy jego wartość  w czasach pandemii, gdy były ograniczenia w wyjazdach, wtedy Polacy odkryli,  że wcale nie trzeba wyjeżdżać na drugi koniec świata, aby spędzić ciekawie urlop. Czasem wystarczy kawałek własnej działki za miastem.

Prywatne raje / Anita Zuchora // Pani. – 2024, nr 08,  s. 56-60

Czytaj więcej o: Sierpniowe hity Czytelni Głównej