Marcowe hity Czytelni

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

W oczekiwaniu na wiosnę

Najdalszy zakątek północnej Rosji

Jewgienia Arbugajewa utrwaliła na fotografiach rejony rosyjskiej Arktyki, gdzie się urodziła i do których często z sentymentem wraca. Ukazała surowość życia zamieszkujących je ludzi, stanowiących mniej niż 2 procent rosyjskiej populacji. Poznajemy rosyjskiego polarnika, który poświęcił życie pracy w Arktyce, nadal przesyłając parametry ze Stacji Meteorologicznej Chodowaricha. Dane meteorologiczne zbiera również para klimatologów z Kanin Nos, kolejnej odległej stacji polarnej na północy Rosji. Wioska Enurmino, zamieszkała przez 300 Czukczów, czy niemal wymarłe Dikson, niegdyś tętniące życiem, zwane wówczas stolicą rosyjskiej Arktyki, to kolejne odległe zakątki mroźnej Rosji, których piękno, tajemniczość i surowość oddają niezwykłe zdjęcia autorki.

Arktyczny sen / Jewgienia Arbugajewa // National Geographic. – 2021, nr 2, s. 94-113

 

Co warto zobaczyć w Karkonoszach?

Podczas pieszych wędrówek po Karkonoszach warto zwiedzić urokliwe miejsce, jakim niewątpliwie jest drugi co do wielkości, po Wodospadzie Kamieńczyka, wodospad w polskiej części tych gór – Wodospad Szklarki. Położony na wysokości 525 m n.p.m. i liczący 13,3 metra wysokości wodospad otoczony jest bujną roślinnością i typową dla tego rejonu rzeźbą terenu. Dominują tu buczyny górskie, liczne odmiany paproci i olszyn górskich. Wodospad Szklarki oraz znajdujące się w pobliżu schronisko Kochanówka to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc Karkonoskiego Parku Narodowego.

Wodospad Szklarki / Katarzyna Mędrzak, Wojciech Mędrzak // Przyroda Polska. – 2021, nr 2, s. 23-24

 

Iglaki w roli żywopłotów

Cyprysiki i żywotniki – dwa popularne rodzaje roślin iglastych – bardzo dobrze nadają się do tworzenia żywopłotów i szpalerów. Liczne odmiany tych roślin pozwalają na projektowanie pięknych kompozycji kolorystycznych i pokrojowych. Natomiast karłowe odmiany cyprysików i żywotników bardzo dobrze sprawdzają się w ogrodach wrzosowiskowych i skalnych. Cyprysikom odpowiada żyzna gleba, miejsca słoneczne i półcieniste oraz umiarkowana wilgotność. Żywotniki zaś dość dobrze znoszą mrozy, ale są bardziej wrażliwe na susze i wymagają regularnego nawadniania.

Cyprysiki kontra żywotniki / Andrzej Pacholczak // Działkowiec. – 2021, nr 3, s. 8-9

 

Puste kalorie

Cukier ma wysoki indeks glikemiczny, zbyt duża jego ilość zaburza gospodarkę insulinową, ma sporą ilość kalorii. Warto zastosować w kuchni jego zamienniki. Jednym z nich jest stewia. Jej indeks glikemiczny wynosi zero, nie dostarcza kalorii, działa przeciwzapalnie i zaleca się ją diabetykom. Zamiennikami mogą być też słodziki, chociaż nie powinno się ich zbyt podgrzewać, ponieważ mogą być wtedy toksyczne. Dość popularny jest także ksylitol, choć jego nadmiar może powodować problemy jelitowe. Mniej kaloryczny od cukru jest także syrop klonowy. Zawiera on sporo witamin i jest mniej przetworzony. Również miód może zastąpić cukier, ponieważ ma cenne składniki odżywcze i unikalne enzymy wzmacniające odporność i działające jak antybiotyk. Miód nie jest jednak polecany osobom chorującym na cukrzycę. Najlepsze dla naszego zdrowie jest jednak całkowite odzwyczajenie się od słodkiego smaku.

Czym zastąpić cukier? / Iza Czajka // Olivia. – 2021, nr 3, s. 50-51