Kwietniowe hity Czytelni

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Proponujemy na kwiecień

Kobiece biznesy

Marzenia należy spełniać. Wiedzą o tym kobiety, które często mając za sobą długą drogę zawodową, często dobrze płatną, ale nie zawsze satysfakcjonującą, miały odwagę porzucić ją i podjąć ryzyko stworzenia własnej firmy. Początki zwykle nie są łatwe, często biznes pochłania własne oszczędności oraz sporo prywatnego czasu. Jednak satysfakcja z osiągniętego sukcesu rekompensuje wszelkie trudy i początkowe porażki. Poznajemy Anitę Musioł, właścicielkę wydawnictwa Pauza, wydającą literaturę piękną. O własnej „szkole marzeń” opowiada Izabela Gorczyca, współwłaścicielka i dyrektorka szkoły podstawowej i liceum No Bell. Z kolei Hanna Brudzyńska wspomina, jak porzuciła finansowo bezpieczną, ale nie dającą satysfakcji pracę w mediach i reklamie i stworzyła własne studio fryzjerskie. Rozkręcając własny biznes warto opierać się na doświadczeniu innych kobiet – tego typu doradztwo prowadzi Anna Heimberger, współzałożycielka Fundacji Kobiety e-biznesu. Bohaterki artykułu łączy jedno – spełniły swoje marzenia, choć wymagało to z ich strony wiele uporu, samozaparcia, wsparcia bliskich, również finansowego, i być może również trochę szczęścia od losu.

Jak nie teraz, to kiedy? / Sylwia Niemczyk // Uroda Życia, nr 2, s. 86-89

 

Szczęście według polskich amiszów

Czy można być szczęśliwym i całkowicie samowystarczalnym bez bogactwa i luksusów, bez posiadania coraz nowszych rzeczy, bez dostępu do wszelkiego typu nowinek technologicznych? Jak najbardziej można. Świadczy o tym sposób życia amiszów - członków protestanckiej wspólnoty chrześcijańskiej, z których większość żyje w Stanach Zjednoczonych. W Polsce, niedaleko Janowa Lubelskiego, mieszka jedyna taka rodzina – Martinowie. Przybyli ze Stanów Zjednoczonych ponad ćwierć wieku temu pragnąc założyć w Polsce zbór amiszowski. Misja ta nie powiodła się, ale mimo to pozostali. Tutaj na świat przyszły ich dzieci, z którymi pracują na własnym gospodarstwie, przekazując im niezbędne umiejętności i wiedzę potrzebne do samowystarczalnego, ale jednocześnie bardzo prostego życia, a także podstawową wiedzę szkolną, ponieważ dzieci Martinów nie chodzą do tradycyjnej szkoły. Nie są ortodoksyjni, mają np. prąd, telefon czy komputer z dostępem do Internetu, ale z wielu tego typu udogodnień nie korzystają, bo nie widzą takiej potrzeby. Ludzie ciągle gonią za luksusem, a oni są szczęśliwi mając swoje „luksusy” – jedzenie, które w większości sami wytwarzają, ubranie, które sami uszyją, dom, który samodzielnie wybudowali oraz głęboką wiarę w Boga, który jest dla nich najlepszym drogowskazem na drodze życia.

Normalni ludzie / Beata Biały // Zwierciadło, nr 4, s. 106-110

 

Pomysł na poddasze

Aranżacja poddasza nie jest łatwą sprawą. Przy jego planowaniu trzeba mieć na uwadze skosy dachu, kominy i rozmieszczenie okien. Wszystkie te parametry decydują o wyglądzie wnętrz na poddaszu. Projektując przestrzeń poddasza należy pamiętać, że lepsze będzie jedno większe, funkcjonalne pomieszczenie niż kilka mniejszych. Bardzo istotne podczas aranżacji jest uwzględnienie odpowiedniego oświetlenia światłem dziennym. Przy planowaniu należy pamiętać, aby w najwyższej części pomieszczenia znalazł się pokój dzienny. Natomiast sypialnie najbardziej funkcjonalne są pod dachem dwuspadowym.

Wygodne poddasze / tekst Monika Karda // Cztery Kąty. – 2021, nr 3, s. 120-124

 

Księżna wrażliwa na ludzką krzywdę

Bohaterką artykułu jest Jadwiga Zamoyska, córka Stanisława Kostki Zamoyskiego i Zofii z Czartoryskich. Urodzona w 1806 roku, w młodości otrzymała staranne wykształcenie. W 1825 roku wyszła za mąż za Leona Sapiehę. Księżna Jadwiga była kobietą bardzo pobożną i wrażliwą na ludzką niedolę. Z dużym zaangażowaniem zajmowała się działalnością charytatywną i była bardzo dobrą organizatorką. Dzięki niej powstały szpitale, przytułki oraz instytucje zapewniające pomoc najbardziej potrzebującym. Po śmierci męża wycofała się z działalności  publicznej. Zmarła w 1890 roku w Krasiczynie.

Księżna z robótką w sejmie / Joanna Puchalska // W Sieci Historii. – 2021, nr 3-4, s. 90-91