Majowe hity Czytelni

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Na majówkę i nie tylko…

Borelioza – choroba, którą trudno zdiagnozować

Borelioza, to choroba która często nie daje jednoznacznych i natychmiastowych objawów, przez co trudno ją zdiagnozować i łatwo pomylić z objawami towarzyszącymi innym schorzeniom. Profesor dr hab. Joanna Zajkowska, specjalista chorób zakaźnych, przybliża charakterystyczne objawy tej przypadłości oraz wyjaśnia, kiedy i jakie badania należy wykonać, by postawić właściwą diagnozę i zastosować odpowiednie leczenie. Podkreśla, że w diagnostyce tej choroby bardzo ważne znaczenie ma zastosowanie antybiotykoterapii, której nie należy zastępować innymi alternatywnymi terapiami, a w przyszłości zastosowanie odpowiedniej szczepionki, nad którą ciągle jeszcze trwają badania kliniczne.

Borelioza – jak i kiedy ją leczyć? : rozmowa z  prof. dr hab. Joanną Zajkowską / rozmawiała Małgorzata Pyrko // Świat Kobiety. - 2021, nr 5, s. 58-59

 

Wyprawy rowerowe po Polsce

Polska posiada dobrze rozbudowaną infrastrukturę rowerową, dzięki czemu każdy posiadacz dwukołowca może dotrzeć w różne ciekawe zakątki naszego kraju. W Wielkopolsce, w krainie Stu Jezior, trasa rowerowa wzdłuż Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego prowadzi przez historyczne miejscowości, jak Szamotuły, gdzie znajduje się zamek Górków z XVI w. czy Sieraków. Wokół Jeziora Czorsztyńskiego, z Niedzicy do Czorsztyna, prowadzi trasa Velo Czorsztyn, będąca fragmentem dłuższej trasy rowerowej zwanej Velo Dunajec. Atrakcji nie zabraknie na trasie łączącej większość jurajskich warowni pomiędzy Krakowem a Częstochową. Oprócz ruin zamków można tu zobaczyć ciekawe skarby przyrody, skalny labirynt Jaskini Głębokiej czy zabytki kultury, jak np. klasztor karmelitów w Czernej. Najdłuższy i najlepiej zorganizowany polski szlak rowerowy – Green Velo – prowadzi przez Roztoczański Park Narodowy.  Pięknych tras rowerowych nie brakuje wzdłuż wybrzeża Bałtyku, gdzie trasa Velo Baltica wiedzie przez las lub tuż przy linii morza. Szczegółowy opis każdej z tych tras można znaleźć na podanych w artykule stronach internetowych.

Polska na dwóch kółkach / tekst Elżbieta Wichrowska // Olivia. - 2021, nr 5, s. 90-91

 

Kwiaty bez wad

Pelargonie to kwiaty, które pięknie prezentują się na balkonie, w ogrodzie czy na tarasie. Są łatwe w uprawie, odporne na warunki atmosferyczne i efektowne. Dobrze rosną zarówno w słońcu oraz półcieniu. Nie tolerują natomiast nadmiernego podlewania. Można je wyeksponować w  skrzynkach, doniczkach, na płocie lub w koszach. W artykule znajdziemy wiele ciekawych pomysłów na przepiękne kompozycje z pelargoniami w roli głównej.

Pelargonie na 1001 sposobów / tekst K. Gręda // Moje Mieszkanie. – 2021, nr 5, s. 80-84

 

Wirtualna waluta

Jeszcze kilkanaście lat temu nikt na świecie nie znał pojęcia kryptowalut i najsłynniejszego z nich bitcoina. Wręcz nie do pomyślenia było, że część kodu C++ z niewielkim dodatkiem kryptografii umożliwi gromadzenie aktywów w swoich wirtualnych portfelach. Obecnie owe waluty zna chyba każdy. Można w nie bez problemu inwestować zwiększając tym swoje dochody. Dla porównania w momencie założenia bitcoina w 2009 roku kosztował on zaledwie dwadzieścia parę groszy, a w 2021 roku za jednego bitcoina dostaniemy około 230 000 złotych. Z racji ogromnych zysków, które można uzyskać, powstają tzw. kopalnie kryptowalut pozwalające na „wykopanie” fragmentu pożądanej waluty w dość skomplikowanym procesie. By móc tego dokonać potrzebujemy ogromną moc obliczeniową pobieraną z kart graficznych, dzięki czemu zakup na własne cele np. karty Nvidii stał się rzeczą prawie niewykonalną.

Bity w portfelu / Otton // CD-Action. – 2021, nr 5, s. 68-70