Czerwcowe hity Czytelni

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Polecamy na początek lata

Gryzaki dla psów – czy to się sprzeda?

W niszową lukę na rynku psich przysmaków siedem lat temu wstrzelił się Krzysztof Napora, zakładając z bratem spółkę Petmex. Firma rozpoczęła produkcję gryzaków i przekąsek dla psów z odpadów pozostałych po produkcji wędlin w masarni. Początkowo zasięg działania ograniczał się do rodzimego rynku, jednak po roku firma rozpoczęła ekspansję na rynki zachodnie, jak Niemcy czy Anglia. Obecnie firma sprzedaje swoje produkty w 17 krajach Europy, ale są już plany rozwinięcia eksportu na Kanadę i USA. Okres pandemii przyczynił się do zwiększenia zysków firmy, ponieważ ludzie przebywając częściej w domu np. na pracy zdalnej, coraz więcej czasu spędzali ze swoimi pupilami, zamawiając dla nich większą liczbę zabawek i gryzaków. Właściciel Petmexu nie spoczął na laurach  i ciągle rozwija swój biznes, poszerzając gamę produktów zoologicznych oraz zwiększając ich ekspansję na różne rynki w kraju i za granicą. W Polsce, która jest trzecim rynkiem czworonogów w Europie, po Niemczech i Wielkiej Brytanii, jest to bardzo dochodowa działalność, która w ciągu najbliższych czterech lat powinna przynieść firmie Petmex zysk sięgający 100 mln złotych.

Petmex : złoty efekt rozpieszczania psów / Magdalena Lemańska // Forbes. – 2021, nr 5, s. 76-77

 

Ptasie pióra i ich zadania

Czy pióra ptaków służą tylko do latania? Niekoniecznie. Stepówkom zamieszkującym pustynne rejony ta delikatna okrywa ciała może służyć również jako „zbiorniczek” wody, którą dostarczają swoim pisklętom. Takie zastosowanie piór, umożliwiające życie z dala od zbiorników wodnych, zapewnia również ochronę przed drapieżnikami, które często polują właśnie przy wodopojach. Ptasie pióra mogą również wytwarzać dźwięki wabiące samice. Funkcję tę, zwaną strydulacją, posiadają m.in. kszyki, kusogrzyki miotlaste a także niektóre owady, np. świerszcze. Aby pióra spełniały wszystkie swoje zadania, ważna jest ich codzienna pielęgnacja i impregnacja. Ptaki, w zależności od gatunku, do tego typu zabiegów stosują np. wydzielinę z własnego gruczołu kuprowego albo pył pozyskiwany z rozcierania dziobem stale odrastających tzw. piór pudrowych, który po wtarciu może zmienić ubarwienie ptaka. Pióra ptasie mogą również być trucizną dla przeciwnika – taką funkcję mają dwa gatunki ptaków żyjące na Nowej Gwinei: fletowiec oraz Ifrita kowaldi. W przypadku takich gatunków ptaków, jak kiwi, lelek czy muchołówki, niewątpliwie ważną rolą piór jest zmysł dotyku i orientacji w terenie. Różnorodność gatunków ptaków, to również różnorodność ich opierzenia, które jak się okazuje, spełnia wiele funkcji, niekoniecznie służąc tylko do latania.

Sekretne funkcje piór / Ewa Nieckuła // Focus. – 2021, nr 6, s. 44-47

 

Burzliwe życie gwiazdy

W 1932 roku w Wielkiej Brytanii przychodzi na świat dziewczynka, Elizbeth Taylor, dorastająca w zamożnym domu, pełnym artystów. Na rok przed wybuchem II wojny światowej przeprowadza się wraz z rodzicami do Kalifornii, gdzie rozpoczyna się jej kariera aktorska. W wieku 18 lat po raz pierwszy wychodzi za mąż, jednak małżeństwo trwa zaledwie rok. Na ślubnym kobiercu stanie jeszcze sześć razy. Najbardziej znane produkcje w jakich wystąpi to m. in.:  „Butterfield 8”, „Kto się boi Virginii Woolf?”, czy „Kleopatra”. Po osiągnięciu czterdziestego roku życia zajmie się polityką, angażując swe siły w kampanię prezydencką, aczkolwiek zainteresowanie tą dziedziną będzie trwało zaledwie 10 lat. Po śmierci Rocka Hudsona tworzy Fundację do Walki z AIDS i jak sama powie: „Nie cierpię już bycia sławną. (…) Ale od kiedy zaczęłam walkę z AIDS, czuję , że mogę po raz pierwszy  wykorzystać sławę w dobrym celu”. Pod koniec życia coraz bardziej schorowana. Odchodzi w wieku 79 lat.

Imperium namiętności / tekst Katarzyna Droga // Twój Styl. – 2021, nr 6, s. 86-92

 

Zdrowe grillowanie

Sezon wypoczynkowy pod chmurką można uznać za otwarty. Mimo że aura jest nieco kapryśna staramy się, by spotkanie z rodziną lub znajomymi uświetnione zostało przepysznymi potrawami z grilla. Na tę okazję kupujemy różnego rodzaju wędliny, mięsa, ryby czy warzywa, ale jak przygotować je odpowiednio, by nie straciły cennych walorów smakowych i zdrowotnych? Przede wszystkim winno smażyć się wyroby mięsne na tackach, ponieważ okapujący tłuszcz w połączeniu z rozżarzonymi węglem drzewnym wydziela substancje szkodliwe dla organizmu człowieka. Kiedy na ruszt kładziemy rybę wystarczy, że zawiniemy ją w folię aluminiową. Natomiast warzywa możemy położyć bez żadnej podkładki ponieważ pieką się stosunkowo krótko. Należy także pamiętać, by zbyt długo nie trzymać na grillu mięsnych wyrobów, ponieważ stają się ciężkostrawne.

Grill? Byle zdrowo! / Barbara Lasota // Poradnik Domowy. – 2021, nr 6, s. 46-47