Debata Wiwat Niepodległość
W związku z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości Miejska Biblioteka Publiczna w Tychach przygotowała szereg propozycji adresowanych do uczniów szkół ponadpodstawowych.
Jedną z nich jest, organizowana razem z Technikum TEB Edukacja w Tychach, debata młodzieży oparta na tradycji Debat Oxfordzkich "Wiwat Niepodległość".
Celem Debaty jest próba zmierzenia się z pojęciem „Niepodległość” i „Współczesny patriotyzm” poprzez argumentację trzech tez Debaty:
Lepszy żywy obywatel niż martwy bohater?
Przedstaw argumentację wykorzystując tekst Marii Peszek Sorry Polsko, wiedzę historyczno – społeczną oraz współczesne myślenie i postawy obywatelskie
Polska tylko dla Polaków czy Polska dla wszystkich?
Zagrożenia lub korzyści związane z migracją obcokrajowców oraz zbliżeniem się obcych kultur, religii, obrzędów, stroju itp.
Dogmat czy dekor – używanie symboli narodowych swobodne czy obostrzone prawem?
Symbol narodowy winien być chroniony prawem i używany tylko i wyłącznie przy okazji rocznic i obchodów czy może być metką firmująca odzież, dekorem swobodnie interpretowanym np. kij baseballowy używany przez kiboli?
Debata ma charakter pojedynku ocenianego przez Lożę Ekspertów oraz publiczność zgromadzoną na sali. Decydujący głos jest w rękach Loży Ekspertów, do której zaproszenie przyjęli:
Paweł Nowak – Prezes Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców, koordynator
I i II Akademickich Mistrzostw Polski Debat Oxfordzkich
Anna Skiendziel – nauczyciel, juror Debat Oxfordzkich
Halina Kasperek – emerytowany nauczyciel, działacz kultury
Jan Pająk – historyk, juror Debat Oxfordzkich
Wojciech Wieczorek – redaktor naczelny Tygodnika Twoje Tychy